Dziś jest: Czwartek, 25.4.2024 21:03

Wieczór autorski Ryszarda Szilera

22-09-2021
W sobotę (25 września), o godz. 16.00, w Oddziale Edukacji Kulturalnej i Regionalnej przy ul. Piekarskiej w Kolbuszowej, odbędzie się wieczór autorski Ryszarda Szilera z recitalem Katarzyny Liszcz – Starzec. Podczas spotkania będzie można nabyć książki autora! Wstęp wolny. Zapraszamy!

Ryszard Tadeusz Sziler urodził się 1 września 1950 r. w Jarosławiu. Studiował filologię polską na WSP w Rzeszowie i UJ w Krakowie, jednak szybko odkrył, że jego prawdziwą pasją są sztuki plastyczne. Mimo rozległych zainteresowań oraz eksperymentów z różnymi materiałami i technikami największą sławę przyniosła mu twórczość graficzna, a także własnoręcznie malowane oraz repusowane obrazy Matki Bożej. Jego poszukiwania artystyczne koncentrują się wokół motywów związanych z polską historią, tradycją i przyrodą.

Monotypie i obrazy Ryszarda Szilera od wielu lat cieszą się wielkim powodzeniem i uznaniem odbiorców. Dlatego też często służyły jako ilustracje książek (m.in. Michała Piętniewicza, ks. Antoniego Regulskiego, Anny Habryn) i tomików poetyckich (m.in. o. Cherubina Pająka, Mateusza Pieniążka, Michała Weissenberga, Andrzeja Ballo, Kseni Szczepanik-Ładygin, Joanny Jandy, Wojciecha Pawłowskiego i wielu, wielu innych).

Sławę monotypii i obrazów przewyższyło tylko powodzenie ikon, które znajdują się w wielu kościołach, kaplicach i domach prywatnych na terenie całego kraju, jak i poza jego granicami (m. in. w Kościele Opatrzności Bożej w Rzeszowie, w Kolegiacie Wszystkich Świętych w Kolbuszowej, w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, w kaplicy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego).

Ryszard Sziler nie zarzucił jednak swoich zainteresowań literackich.

Dotychczas ukazały się następujące książki jego autorstwa:
KSIĘGI ZAMYŚLEŃ – „Miniatura” – 2013 –  proza, aforyzmy, liryka  /wybór/
MYŚLI NA MARGINESACH – „Miniatura” – 2014 – aforyzmy
MAŁOMIEJSKA BALLADA – „Miniatura” – 2015 – dramat
PRELUDIA TEATRALNE – „Miniatura” – 2016 – dramat
WIERSZE PRZYDROŻNE – „Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej” – 2017 – liryka
W ZIMOWY WIECZÓR – „Miniatura” – 2017 – dramat
SKARB – „Miniatura” – 2019 – proza, baśń
BOŻYDAR SZCZOTLICHA I RESZTA – „Miniatura” – 2020 – proza, baśń
BAŚŃ PODRÓŻNA – „Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej” – 2020 – proza, baśń-przypowieść
BAL – „Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej” – 2020 – dramat
Źródło: sziler.pl