Dziś jest: Czwartek, 25.4.2024 04:03

Wielka przygoda w Rimini

07-07-2015
Grażyna Pełka,...
Rozmowa z Grażyną Pełką, wicedyrektorem Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej

Grupa uczniów Zespołu Szkół Technicznych z Kolbuszowej niedawno wróciła z zagranicznych praktyk. Skąd wziął się pomysł na tego typu wyjazd?
- Współczesny świat stawia wiele wyzwań przed młodzieżą, jednym z zadań szkoły jest przygotowanie jej do wejścia w dorosłe życie i funkcjonowania na rynku pracy. Do tych ważnych umiejętności należy m. in. zdobycie doświadczenia zawodowego, łączenie teorii z praktyką, biegłe posługiwanie się językiem angielskim, mobilność w zakresie poruszania się na rynku pracy nie tylko krajowym, ale i europejskim. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom nauczyciele Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej przygotowali projekt w ramach programu Erasmus+. Projekt uzyskał aprobatę Agencji Narodowej i został zatwierdzony do realizacji.

Co zawiera ten projekt i jakie działania w jego ramach są prowadzone?
- Nasz projekt realizowany jest w dwóch etapach, tj. w tym roku i w następnym. Tegoroczne działania polegały na przeprowadzeniu czterotygodniowych praktyk we Włoszech. Wzięło w nich udział w sumie dwudziestu uczniów, kształcących się w zawodzie technik informatyk i technik hotelarstwa. Dodam, że łącznie w ramach programu Erasmus+ uzyskaliśmy dofinansowanie w wysokości 106 tysięcy euro.

Gdzie dokładnie odbywały się te praktyki i jak one przebiegały?
- Praktyki zawodowe zorganizowane zostały w Rimini na północy Włoch. Swoją przygodę rozpoczęliśmy od startu samolotem z Modlina. Po wylądowaniu w Bolonii czekała nas 1,5-godzinna jazda autobusem do Rimini i zakwaterowanie w hotelu Blue Moon. Następnego dnia spotkaliśmy się z włoskim koordynatorem, który poinformował nas o tym, gdzie odbędą się nasze praktyki. Były to trzygwiazdkowe hotele, jak np. Panama Majestic, Hotel Cuba, czy Hotel Accademia – Norina oraz przedsiębiorstwa. W czasie praktyk mogliśmy wykazać się umiejętnościami, które zdobyliśmy podczas szkolnych lekcji m.in. z housekeepingu, obsługi kelnerskiej czy zajęciach informatycznych. Mieliśmy również okazję popracować nad swoimi umiejętnościami językowymi. Codzienny kontakt z pracownikami włoskimi i turystami pozwolił nam na intensywne szlifowanie umiejętności językowych, jak również nauczył efektywnej pracy zespołowej, odpowiedzialności, punktualności i profesjonalizmu.

Wyjazd do Włoch był również doskonałą okazją do poznania tamtejszej kultury oraz licznych zabytków.
- To prawda. Podczas pobytu we Włoszech poznaliśmy piękne Rimini z długą, bo 15- kilometrową plażą. Zwiedziliśmy liczne zabytki, jak np. most Tyberiusza, Łuk Augusta, statuę Juliusza Cezara na placu Tre Martiri oraz willę z ciekawymi pozostałościami mozaiki rzymskiej. Byliśmy również w Wenecji oraz San Marino. Wspinając się autobusem na górę mogliśmy podziwiać wspaniałe, bajkowe widoki. Czas praktyk minął bardzo szybko. Jednak, jak podkreśla młodzież, oprócz wrażeń i wspomnień zostało coś jeszcze bardzo ważnego, a mianowicie uzyskanie certyfikatu potwierdzającego odbycie zagranicznej praktyki i celująca opinia pozostawiona w dzienniczkach praktyk.