Dziś jest: Sobota, 27.4.2024 00:50

Wizyta gości z Powiatu Romanowskiego

17-08-2016
Delegacja z Powiatu Romanowskiego, której przewodniczył Starosta Romanowski oraz Przewodniczący Rady Powiatu Romanowskiego w ubiegłym tygodniu gościła w naszym powiecie.

Wizyta gości zza wschodniej granicy odbywała się w ramach umowy partnerskiej podpisanej między Powiatami. Delegacja swój pobyt rozpoczęła od wizyty w Starostwie Powiatowym, gdzie została przywitana przez Starostę Kolbuszowskiego Józefa Kardysia oraz Zarząd Powiatu.

Wizyta w gminach
Goście, podczas swojego pobytu na Ziemi Kolbuszowskiej, odwiedzili również Zespół Szkół Technicznych, Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania, Zakład Ceramiki Budowlanej w Kupnie, Nadleśnictwo Kolbuszowa oraz Państwową Straż Pożarną. Przyglądali się wyposażeniu poszczególnych placówek oraz ich funkcjonowaniu. Delegacja z Powiatu Romanowskiego odwiedziła również Urząd Gminy w Niwiskach, tamtejszą Szkołę Muzyczną, Dom Seniora w Niwiskach oraz Urząd Gminy i Zespół Szkół w Dzikowcu. Podczas pobytu w tych instytucjach dowiadywali się w jaki sposób funkcjonują gminy, jaki jest ich zakres obowiązków oraz sposób finansowania.

Wymiana doświadczeń
Starosta Romanowski Oleksij Kapinus, podczas pobytu u nas, podkreślił, że Polacy są jedną z największych mniejszości narodowych na Ukrainie, w tym także w Powiecie Romanowskim. Zaznaczył, że współpraca między Powiatami służy nie tylko wymianie doświadczeń, ale także zbliżeniu obu narodów, które łączy pokrewieństwo historyczne oraz kulturalne. - Dla naszego kraju taka wzajemna przyjaźń nie jest przypadkowa, ponieważ w 23 wioskach Romanowszczyzny mieszka bardzo wiele osób polskiej narodowości – powiedział.
Spotkanie niewątpliwie posłuży dalszemu rozwojowi partnerskich stosunków zainicjowanych przed ponad dziesięcioma laty przez kolbuszowianina ks. Ryszarda Dziubę – proboszcza parafii pw. Św. Stanisława Kostki w Romanowie.