Dziś jest: Poniedziałek, 6.5.2024 00:15

„Wspólne działanie to poprawa życia mieszkańców”

20-07-2008

Panie Pośle był Pan inicjatorem spotkania samorządowców z władzami Urzędu Marszałkowskiego, które odbyło się we wtorek (15 lipca br.) w kolbuszowskim starostwie. Proszę przybliżyć mieszkańcom powiatu jaki główny cel przyświecał temu spotkaniu?

- Głównym celem wtorkowego spotkania, które odbyło się w starostwie przy udziale Panów Starostów, Pana Burmistrza i Wójtów z Gmin z terenu powiatu kolbuszowskiego była informacja na temat inwestycji, które realizuje Urząd Marszałkowski na terenie naszego powiatu. Na moje zaproszenie przybyli Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Bogdan Rzońca oraz Bogdan Tarnawski, Dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Chciałem, aby nasi Samorządowcy z wiarygodnych ust, jakimi są słowa Wicemarszałka Rzońcy i Dyrektora Tarnawskiego usłyszeli o inwestycjach, które w tym roku i w latach kolejnych będą realizowane na terenie naszego powiatu. Pan Wicemarszałek bezpośrednio nadzoruje inwestycjami infrastrukturalnymi w UM. Wiele czasu poświęcono na omówienie programu budowy odcinka drogi 875 pomiędzy Kolbuszową a Mielcem oraz budowy małej obwodnicy Kolbuszowej. Inwestycja ta będzie realizowana w ramach środków z tzw. ściany wschodniej. Wspomnę, że jest inwestycją jedną z najlepiej przygotowywanych a niemniej jednak zaczynają pojawiać się w skali całego kraju trudności. Wynikają one z rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, które wdrażają coraz to nowe procedury. Jeżeli zostały by one wprowadzone w życie o czym informował nas Pan Wicemarszałek, a o których czytaliśmy ostatnio w mediach to spowodowało by to odwleczenie planowanych inwestycji drogowych przynajmniej o rok. Ponadto Pan Wicemarszałek wspomniał o ewentualnych trudnościach przy uzyskaniu pozwolenia na budowę nowego mostu w Świerczowie. Poinformował również, że środki na tą inwestycję są zabezpieczone i będzie się starał pomóc w jej realizacji. Następnym punktem spotkania, o którym rozmawialiśmy była modernizacja drogi na odcinku od Kolbuszowej przez Dzikowiec, Raniżów do Sokołowa Małopolskiego na około 25 km. Obecnie trwają prace nad  dokumentacją tej inwestycji. Mam nadzieję, że uda się ją zrealizować w całości na przestrzeni 5 najbliższych lat. Dodatkowo Samorządowcy wyrażali od kilku lat zainteresowanie remontem drogi z Kolbuszowej w kierunku Sędziszowa Małopolskiego. Do tej pory na jej modernizację przeznaczono ok. 5,5 mln zł. W ciągu ostatnich 3 lat zostały poczynione liczne prace remontowe tej drogi. Mam nadzieję, że w przyszły roku droga ta w całości będzie przejezdna. Chciałbym dodać, że pomoc w modernizacji wspomnianych dróg to zasługa Pana Marszałka i dobrej współpracy naszych Samorządów. Wspomnę tylko, że był to jeden z moich punktów programu wyborczego w 2005 roku. Ponadto oprócz wspomnianych inwestycji rozmawialiśmy o czymś zupełnie nowym - regulacji rzeki Nil. O tej inwestycji mówi się od 10 lat, ale nareszcie stanie się ona faktem. Przetarg na pierwszy etap tej inwestycji został rozstrzygnięty . Planowane zakończenie to rok 2009 i koszt około 12 mln zł. Będzie to inwestycja realizowana przez służby podległe Panu Marszałkowi oraz przez Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Środki finansowe na ten cel pochodzą z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Panie Pośle, proszę przybliżyć mieszkańcom przebieg dalszych planowanych prac związanych z długo oczekującą rewitalizacją linii kolejowej numer 71 z Rzeszowa przez Kolbuszową – Ocice.

- Kolejnym tematem omawianym podczas spotkania była kwestia rewitalizacji linii kolejowej numer 71 Rzeszów - Kolbuszowa - Ocice - Skarżysko-Kamienna. W tym przypadku w ubiegłym roku Podkarpacki Urząd Marszałkowski oraz Polskie Linie Kolejowe zleciły studium wykonalności, które ma być gotowe na koniec stycznia 2009 roku. W tym studium będą określone parametry dotyczące prędkości na trasie pomiędzy Rzeszowem a Skarżysko- Kamienna. Zależy nam na tym, aby ruch pociągów od Rzeszowa do Ocic odbywał się z prędkością 160km/h natomiast z Ocic do Skarżyska - 120km/h. Cały czas wspólnie czynimy starania o pozyskanie środków finansowych na rok 2009. Chciałem nadmienić, że w roku 2006, kiedy rozpoczął się remont linii kolejowej w budżecie państwa na ten cel było 10 mln zł, w 2007 – 49 mln zł, a w roku bieżącym 67 mln zł. W chwili obecnej wspólnie z Posłami Janem Tomaką i Zbigniewem Rynasiewiczem czynimy starania, aby w roku 2009 w budżecie państwa znalazła się kwota na to zadanie w wysokości 120 mln zł. Jest to suma uzgodniona z kolejarzami, którą można w 2009 roku wydać, tak aby perspektywa oddania od użytku całej linii zbliżała się w marę szybko do końca. Mam nadzieję, że w roku 2012 będziemy mogli tą linią kolejową już jeździć do Warszawy. Dodam, że Pan Wicemarszałek poinformował zebranych, że studium wykonalności obejmuje również odcinek linii kolejowej z Głogowa Małopolskiego do lotniska w Jasionce.

Proszę powiedzieć jak układa się współpraca Pan Posła ze Starostami, Burmistrzami i Wójtami Gmin z terenu powiatu kolbuszowskiego?

- Wywodzę się z Samorządu. Zawsze bez względu na opcje polityczne pracowałem, pracuję i będę pracował na jego rzecz. Współpracuję i utrzymuję bardzo dobre kontakty z Samorządowcami z powiatu: kolbuszowskiego, tarnobrzeskiego, stalowowolskiego, mieleckiego, strzyżowskiego oraz rzeszowskiego. Współpracę zarówno z Radą Powiatu kolbuszowskiego jak i Radnymi poszczególnych gmin na czele ze Starostami, Burmistrzami i Wójtami, oceniam bardzo dobrze.

Życząc realizacji i spełnienia Pańskich planów i zamiarów

dziękuję za rozmowę.

Anna Jarosz