Dziś jest: Piątek, 20.5.2022 11:49

Kolbuszowa

 

Aktualności

Wybór szkoły ponadpodstawowej – co należy wiedzieć i o czym pamiętać

20-01-2022
Najpierw przedszkole i pierwsze obawy, jak dziecko poradzi sobie w nowym środowisku. Stawianie pytań o to, jak będzie w nim funkcjonować? Czy się do niego przekona i je polubi? Czy będzie chętnie opuszczać dom, aby uczestniczyć w przedszkolnych zajęciach? Potem szkoła podstawowa, nowi nauczyciele, pierwsze przyjaźnie, szkolne problemy i ani się nie obejrzymy jak nasze dziecko będzie stawać przed wyborem szkoły ponadpodstawowej. Szkoły, z którą wiąże się szereg zmian.
 
Zmiany te odczuwalne są przez samo dziecko, ale również jego rodzinę. Oto bowiem nasz nastolatek opuszcza dobrze znane mu szkolne mury oraz nauczycieli, z którymi spędził osiem lat swojego życia. Przed nim nowe wyznania, nowe znajomości i nowe środowisko. Jak pomóc dziecku w miarę „bezboleśnie” pokonać ten trudny etap w życiu.
 
Na ten temat kilku wskazówek udzieli Beata Zasowska - doradca zawodowy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kolbuszowej.
 
- Wybór szkoły ponadpodstawowej nie jest łatwy, często kojarzy się z problemem, czymś, co powoduje niepokój, zmusza do decyzji, na które nie jesteśmy gotowi. To jednak jedna z pierwszych ważnych decyzji, od której nie ma ucieczki. To pierwszy etap planowania kariery edukacyjno - zawodowej, która dotyczy każdego z nas – wskazuje Beata Zasowska. – Dlatego należy ją przemyśleć, zastanowić się oraz przeanalizować własne zasoby. Jak to zrobić?
 
Po pierwsze, jak podkreśla doradca zawodowy, nie należy traktować tej decyzji jako problem, lecz okazję. - Ważna jest zmiana myślenia o czekającej Was decyzji. To kluczowy krok do sukcesu. Jeżeli widzimy coś w pozytywnym świetle, to jesteśmy do tego lepiej nastawieni i zaczynamy traktować to jak okazję do rozwoju. Pozbywamy się w ten sposób lęku i niepokoju.
 
Pomyślcie: wybór szkoły ponadpodstawowej to dla mnie szansa na...
- podjęcie pierwszej, istotnej decyzji dotyczącej przyszłości. Pamiętajmy, że umiejętność podejmowania decyzji należy do jednej z najważniejszych umiejętności cenionych na rynku pracy i jest konieczna w każdym zawodzie,
- przyjrzenie się sobie, skupienie na tych wszystkich elementach znajomości siebie, które są ważne dla wyboru szkoły i zawodu,
- poznanie różnych zawodów oraz porównanie ich wymagań z własnymi możliwościami,
- przeanalizowanie systemu edukacji w naszym kraju: różnic między liceum ogólnokształcącym, technikum a  szkołą branżową oraz dalszych możliwości, jakie wiążą się z wyborem każdej z tych szkół.
 
Po drugie, należy zastanowić się, po co chcemy planować karierę.
- Pewnie słyszeliście o planowaniu kariery i zastanawiacie się, dlaczego jest to takie ważne? Należy pamiętać, że wybór szkoły czy zawodu to też planowanie kariery. Nie chodzi tu o jednokierunkowy, sztywny plan, którego trzeba się trzymać do końca życia. Wasz plan ma opierać się na tym, co w tej chwili myślicie o swojej przyszłości, co teraz wydaje się ważne. Kiedyś ulegnie on modyfikacji i zmianie, gdyż karierę cechuje zmienność, nieprzewidywalność, wielokierunkowość, elastyczność. Plan ma wynikać z Waszych obecnych zainteresowań, umiejętności, uzdolnień, z aktualnej wiedzy o świecie zawodów (z uwzględnieniem zawodów, które uważane są za zawody przyszłości). Nie da się wszystkiego zaplanować raz na zawsze, gdyż tempo zmian na rynku pracy jest ogromne.
 
Jakie korzyści płyną z planowania?
- Weźmiecie przyszłość we własne ręce – możecie samodzielnie zdecydować o szkole, zawodzie i miejscu pracy. Uchronicie się przed zmianą szkoły: co roku niektórzy uczniowie poszukują innej szkoły, gdyż są niezadowoleni ze swojego wyboru. Przeważnie są to uczniowie, którzy nie stworzyli planu swojej kariery, nie zastanowili się nad własnymi możliwościami; dokonali wyboru przypadkowo.
 
Po trzecie, pamiętajcie, że planowanie się opłaca.
- Planowanie kariery wymaga wiele czasu i wysiłku. To nie jest kwestia jednego dnia czy jednej rozmowy z doradcą zawodowym. Nie należy odkładać tego na ostatnią chwilę, np. na czas po egzaminie ósmoklasisty. Im wcześniej planujecie, tym bardziej Wasze decyzje będą świadome i przemyślane. Pogłębiajcie wiedzę o szkołach, kierunkach i zawodach. Poznawajcie siebie – to nigdy nie jest czas stracony.
 
Po czwarte - stwórzcie plan działań.
Zastanówcie się, co jest Wam potrzebne, abyście mogli dokonać wyboru. W którym z głównych obszarów (poznanie: siebie, zawodów, szkół) brakuje Wam informacji? Co możecie zrobić, aby je zdobyć? Czy jest ktoś, kto mógłby pomóc? Od czego zacząć? Kiedy? Przeanalizujcie oferty szkół i zdobądźcie informacje na temat profili, kierunków i zawodów (wytypujcie szkoły, które mogą być dla Was najbardziej atrakcyjne). Oprócz zdobycia orientacji w szkołach i zawodach sprawdźcie, jakie progi punktowe obowiązują w rekrutacji. Wymagania mogą zmieniać się co roku, nie będą to jednak duże zmiany. Spróbujcie wstępnie oszacować swoje możliwości i porównać je do progów punktowych obowiązujących dotychczas w różnych szkołach.
 
Po piąte, skorzystajcie z testów preferencji zawodowych.
• Pamiętajcie, aby traktować uzyskany wynik jako ogólną informację, wymagającą przedyskutowania (np. z doradcą zawodowym, nauczycielem, rodzicem), dokładniejszego przeanalizowania, przemyślenia.
• Pamiętajcie, że wynik testów opiera się zwykle na posiadanej przez Was wiedzy o sobie: pozwala przede wszystkim zorientować się, na jakim etapie kształtowania swoich zainteresowań (wiedzy o sobie) jesteście, nie zaś, czy macie zostać lekarzem czy aktorem. Testy nie są wyrocznią! Nie dają nam pełnej wiedzy o sobie, ale mogą powiedzieć dużo o naszych predyspozycjach, cechach charakteru i zainteresowaniach.
• Pamiętajcie, że brak wystarczającej wiedzy o sobie na tym etapie życia nie jest niczym złym. Odkrycie własnych zainteresowań nie dokona się jednak samo, bez wysiłku. To od Waszej aktywności zależy, jak wystarczająco dobrze poznacie siebie i na jakim etapie życia łatwiej Wam będzie wybrać zawód. Szukajcie tego, co sprawia, że chętnie przeznaczacie na to czas wolny, zapisujcie się na różne zajęcia, bierzcie udział w różnych inicjatywach i wydarzeniach.
• Pamiętajcie, że każdy człowiek ma predyspozycje do wykonywania przynajmniej kilku zawodów: od testów nie oczekujcie zatem recepty na jeden konkretny zawód.
 
- Zachęcam do poznawania siebie, swoich predyspozycji i osobowości, do aktywności, planowania i brania swojej przyszłości edukacyjno – zawodowej we własne ręce – podsumowuje doradca zawodowy.
 
Opr. B. Żarkowska

Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

  ul. 11-go Listopada 10
       36-100 Kolbuszowa
           
        NIP: 814-15-73-682
 REGON: 690581382

Informacja:

tel:  17 744 57 71,
      17 227 58 80
fax: 17 227 15 23

Godziny otwarcia urzędu:

            poniedziałki - 8:00 - 16:00

 od wtorku do piątku - 7:30 - 15:30


© 2015 - Powiat Kolbuszowski
Realizacja: Ideo