Dziś jest: Sobota, 20.4.2024 10:21

Kolbuszowa

 

Aktualności

Wyjątkowy rok dla Polski

25-01-2019
2018 rok był wyjątkowy. Wyjątkowy dla każdego Polaka. Miliony naszych rodaków świętowało 100. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wiele wydarzeń organizowanych było również w powiecie kolbuszowskim. Ich zwieńczeniem były Powiatowe Obchody, w których uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda. - Dziękuję za to, że dbacie o pamięć poległych, walczących o wolną Polskę oraz pielęgnujecie pamięć o tych, którzy wnieśli ogromny wkład w kształt naszej Ojczyzny. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy zaszczycili swoją obecnością liczne wydarzenia, organizowane na terenie POWIATU KOLBUSZOWSKIEGO, podkreślając jedność z wartościami stanowiącymi tożsamość naszej Ojczyzny – mówi Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś.
 
Powiat Kolbuszowski do obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości przygotowywał się już od lipca 2017 roku. To właśnie wtedy Zarząd Powiatu Kolbuszowskiego, któremu przewodniczy Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś podjął uchwałę, dotyczącą organizacji obchodów rocznicowych. Następnie temat ten został przedstawiony podczas Konwentu Starosty, Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Kolbuszowskiego. W trakcie tego spotkania Starosta Kolbuszowski zaprosił do współpracy i zaangażowanie się w obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości gminy z powiatu kolbuszowskiego. Wszystkie wyraziły chęć udziału w tym wydarzeniu. Podczas kolejnych spotkań, organizowanych w Starostwie Powiatowym, zastanawiano się nad pomysłami i wydarzeniami, upamiętniającymi to ważne wydarzenie. Padały różne propozycje i koncepcje. Łączyło ich jedno – maksymalne zaangażowanie mieszkańców Powiatu Kolbuszowskiego – od tych najmłodszych, po młodzież oraz dorosłych.
 
Mieszkańcy dla Niepodległej
Jak się okazuje mieszkańcy oraz poszczególne jednostki i instytucje stanęły na wysokości zadania. Pomysłów i inicjatyw, upamiętniających Stulecie Odzyskania Niepodległości było bardzo dużo. W naszym powiecie zorganizowanych zostało grubo ponad pół tysiąca różnego rodzaju wydarzeń. Organizowane były: festyny, konferencje, przedstawienia, turnieje, akademie, koncerty, wystawy, konkursy, pikniki, wykłady, rajdy oraz przedstawienia. Odbywały się także spotkania z historykami, regionalistami, wieczornice, lekcje tematyczne w szkołach oraz festiwal kulinarny „Ciasteczka biało-czerwone”.
 
Uroczystości w plenerze
W roku jubileuszowym, w naszym powiecie, zorganizowane zostały również dwie duże, plenerowe uroczystości, w których uczestniczyło wielu mieszkańców naszego powiatu. Jedna z nich odbyła się 10 czerwca, na kolbuszowskim Rynku. Jej punktem głównym było widowisko historyczne, zatytułowane „Od Austro-Węgier do Polski Niepodległej. Rok 1918 w Kolbuszowej”. Widowisko przygotowała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej, dzięki dotacji z Programu „Niepodległa”. Miało ono na celu przybliżenie lokalnej społeczności przejęcia władzy z rąk austriackich w Kolbuszowej w 1918 roku, w oparciu o wspomnienia Jana Hupki „Z czasów Wielkiej Wojny: pamiętnik nie kombatanta”. Widowisko rozpoczął efektowny wjazd dra Jana Hupki na kolbuszowski Rynek, na który przybył zabytkowym samochodem. Przywitał go Jerzy Osiniak, wnuk Marcina Osiniaka, który wspólnie z Janem Hupką przemawiał 27 października 1918 roku na kolbuszowskim Rynku, podczas wielkiej, ponad sześciotysięcznej manifestacji patriotycznej. Dr Jan Hupka wraz z towarzyszącym mu Marcinem Osiniakiem, po przejściu przez szpaler utworzony przez Strzelców ze Związku Strzeleckiego "Strzelec" - Józefa Piłsudskiego oraz harcerzy z kolbuszowskiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego, wkroczyli na scenę, gdzie wygłosili swoje wystąpienia.
 
Zdjęcie godła
Kolejnym punktem widowiska było symboliczne zdjęcie godła austriackiego oraz zawieszenie orła polskiego. Pod datą 2 listopada 1918 roku Jan Hupka tak zapisał swoje wspomnienie tego dnia: „Dziś byłem w Kolbuszowej. Z nad wszystkich urzędów pozdejmowano już orły austrjackie i zawieszono polskie. Starosta otrzymuje rozkazy z dwóch stron, od namiestnika ze Lwowa i od P. K. L. (Polskiej Komisji Likwidacyjnej) z Krakowa”. W tej scenie wystąpili Andrzej i Karol Wesołowscy. Akcentem kończącym oficjalne widowisko historyczne było wypuszczenie 100 balonów w barwach narodowych oraz wspólne odśpiewanie pieśni „My, Pierwsza Brygada” w wykonaniu Orkiestry Dętej MDK w Kolbuszowej pod dyrekcją Krzysztofa Kłody.
 
Tarcza Niepodległościowa
W uroczystościach tych uczestniczyła Premier Beata Szydło, która dokonała symbolicznego wbicia gwoździa honorowego do Tarczy Niepodległościowej, wykonanej przez lokalnego rzeźbiarza Benedykta Popka i ufundowanej przez Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej. Podczas tego wydarzenia wręczone zostały także nagrody laureatom IV Powiatowego Konkursu Twórczości Patriotycznej „Wolna i niepodległa”, organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej. Z kolei 29 października, na płycie kolbuszowskiego Rynku, zorganizowane zostały Powiatowe Obchody Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczestniczył w nich udział Prezydent RP Andrzej Duda. Obecna była również Orkiestra Wojskowa, Trzecia Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, Wojskowa Asysta Honorowa wraz z posterunkiem honorowym, odczytany został także Apel Pamięci oraz oddana została salwa honorowa. W spotkaniu z Prezydentem wzięło udział bardzo wielu naszych mieszkańców.
 
Podziękowana dla mieszkańców
Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś wraz z Posłem RP Zbigniewem Chmielowcem oraz Burmistrzem Kolbuszowej Janem Zubą dziękują wszystkim mieszkańcom za udział w rocznicowych obchodach. „Składamy serdeczne podziękowania wszystkim mieszkańcom Powiatu Kolbuszowskiego, samorządom z naszego powiatu, instytucjom i organizacjom, pocztom sztandarowym, księżom oraz młodzieży za aktywny i pełny zaangażowania udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości.  Udział w obchodach tak ważnego święta jest świadectwem Waszego patriotyzmu, wdzięcznej pamięci o naszych przodkach, a także szacunkiem wobec historii i tradycji.
Ze szczególnymi wyrazami wdzięczności zwracamy się do wszystkich, którzy podjęli się organizacji różnorakich uroczystości związanych z uczczeniem tak ważnej dla nas Polaków rocznicy. Składamy podziękowania tym, którzy przygotowywali działania o charakterze: kulturotwórczym, artystycznym i edukacyjnym. Dziękujemy za liczne akademie, konkursy patriotyczne, tablice pamiątkowe, inscenizacje i przedstawienia, przemarsze, festiwale oraz wszelkie inne inicjatywy ku czci naszej Ojczyzny. Pamiętajmy, że to właśnie pamięć i tradycja tworzą naszą narodową historię. Z pewnością wydarzenia te pomagają nam zachować większą świadomość przynależności do jednej wspólnej rodziny jaką jest Polska.
Wszystkim Państwu, uczestniczącym w wydarzeniach patriotycznych, poświęconych Narodowemu Świętu Niepodległości życzymy, aby płynąca z nich refleksja była fundamentem głębokiego poczucia odpowiedzialności za sprawy Ojczyzny”.
Barbara Żarkowska 
Wizyta Premier...
Pani Premier wzięła...
Prezydent RP...

Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

  ul. 11-go Listopada 10
       36-100 Kolbuszowa
           
        NIP: 814-15-73-682
 REGON: 690581382

Informacja:

tel:  17 744 57 71,
      17 227 58 80
fax: 17 227 15 23

Godziny otwarcia urzędu:

            poniedziałki - 8:00 - 16:00

 od wtorku do piątku - 7:30 - 15:30


© 2015 - Powiat Kolbuszowski
Realizacja: Ideo