Dziś jest: Czwartek, 25.4.2024 06:58

Wymiana edukacyjnych doświadczeń

09-07-2018
Ośmioosobowa delegacja z Ukrainy przebywała przez trzy dni w powiecie kolbuszowskim. Goście zza wschodniej granicy, będąc u nas, zapoznawali się z zasadami funkcjonowania oświaty, jej finansowaniem oraz strukturą organizacyjną poszczególnych placówek.

Aktualnie na Ukrainie trwają działania zmierzające do zreformowania tamtejszego systemu oświaty. Dlatego też dyrektorzy ukraińskich szkół i przedszkoli udali się do naszego powiatu z wizytą, podczas której chcieli dowiedzieć się jak system oświaty funkcjonuje u nas. Wymiana dotychczasowych doświadczeń oraz wiedzy w zakresie sposobu finansowania szkół i przedszkoli, ich struktury organizacyjnej oraz obejrzenie baz dydaktycznych poszczególnych placówek oświatowych, ich wyposażenia i dostępnej infrastruktury to główne cele, jakie chcieli zrealizować goście z zaprzyjaźnionego z powiatem kolbuszowskim - powiatu romanowskiego na Ukrainie.

W przedszkolach i szkołach
Delegacja, chcąc poznać poszczególne etapy kształcenia, gościła w przedszkolach, szkołach podstawowych z oddziałami gimnazjalnymi oraz szkołach średnich. Grupa z Ukrainy odwiedziła niepubliczne placówki oraz te prowadzone przez samorządy. Gościła m.in. w Niepublicznym Przedszkolu w Raniżowie, prowadzonym przez Stowarzyszenie, Przedszkolu nr 3 w Kolbuszowej, Szkole Podstawowej w Siedlance, Szkole Podstawowej nr 2 w Kolbuszowej, Niepublicznym Przedszkolu i Szkole Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi w Majdanie Królewskim, Liceum Ogólnokształcącym w Kolbuszowej, Zespole Szkół Technicznych w Kolbuszowej, Zespole Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni oraz Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej.

Wzajemna współpraca
Goście z Ukrainy byli pod wrażeniem bardzo dobrego utrzymania szkół oraz ich bogatego wyposażenia. Szczególnie ujęła ich dobra współpraca między organem prowadzącym poszczególne placówki, ich dyrekcją, nauczycielami oraz rodzicami. – Widać, że wszyscy pracują na wspólne dobro – podkreślali podczas podsumowującego spotkania. Ich zdaniem to właśnie bardzo dobra współpraca skutkuje efektami, które mogli obejrzeć i usłyszeć, podczas pobytu w naszym powiecie.

Spotkanie w Starostwie
Podczas spotkania zorganizowanego w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej, w środę (4 lipca), ze Starostą Kolbuszowskim Józefem Kardysiem, Wicestarostą Wojciechem Cebulą oraz członkami Zarządu Powiatu Kolbuszewskiego delegacja z Ukrainy wymieniała się swoimi spostrzeżeniami po trzydniowej wizycie w naszym powiecie. Delegaci z Ukrainy zaznaczyli, że sposób finansowania oświaty jest bardzo podobny do tego, obowiązującego w Polsce. Z tym tylko, że polskie szkoły, pisząc projekty i wnioski na doposażenie czy modernizację placówek, mogą liczyć na unijne wsparcie, w Ukrainie tego brakuje. Podkreślali również, że ukraińskie reformy oświaty są dyktowane przez szczebel wyższego rzędu i czasami nie przystają do warunków i okoliczności panujących w małych wioskach czy miasteczkach. Rozmawiano również o kształceniu zawodowym oraz niżu demograficznym. Ukraińcy zaznaczali, że chcą stawiać na kształcenie zawodowe, a szczególnie na zawody, które mogą przyczynić się do rozwoju gospodarki.