Dziś jest: , 19.5.2024 15:37

14-04-2008
Mieczysław Burek –...

Wywiad, opinie i spostrzeżenia Członka Zarządu Powiatu w Kolbuszowej – Mieczysława Burek.

Czy mógłby Pan bliżej przedstawić i przybliżyć swoją osobę mieszkańcom Powiatu?

- Jestem radnym powiatowym z okręgu gminy Raniżów i Cmolas. Za zgodą wszystkich Radnych Powiatu zostałem wybrany do Zarządu Powiatu Kolbuszowskiego. Dodatkowo w Radzie Powiatu jestem członkiem Komisji Promocji, Rozwoju Gospodarczego, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki oraz w Komisji Zdrowia, Pomocy Rodzinie i Spraw Społecznych. Na co dzień mieszkam w Raniżowie. Jestem żonaty mam czworo dzieci. Żona pracuje w Przedszkolu Publicznym w Woli Raniżowskiej natomiast dzieci tj. Paulina studiuje na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim kierunek pedagogika, Barbara studiuje na Uniwersytecie Rzeszowskim również kierunek pedagogika. Michał uczęszcza do II klasy technikum oraz najmłodszy Łukasz uczy się w pierwszej klasie gimnazjum. W wolnych chwilach od zajęć lubię spędzać czas w ogrodzie doskonalając wiedzę z zakresu ogrodnictwa. No i oczywiście sport, a w nim piłkę nożną i żużel.

Jest Pan od 1,5 roku Członkiem Zarządu Powiatu, co należy do Pańskich zadań?

- Moje zadania jak i wszystkich członków Zarządu Powiatu wynikają ze Statutu Powiatu Kolbuszowskiego. Tych zapisów muszę się trzymać i wykonywać zgodnie z obowiązującymi regułami. Na Zarządzie podejmowane są wszystkie sprawy dotyczące życia Powiatu z ich pozytywnymi i negatywnymi skutkami. Za te decyzje jestem odpowiedzialny. Powiat to duża „firma” - który w 2007 roku obracał prawie 30 milionami zł. Co proszę sobie wyobrazić z jednej strony to dużo, a z drugiej chciałoby się więcej i dlatego każdą złotówkę trzeba przeglądać niekiedy parę razy, aby ją wydać z dobrym skutkiem. Dobrze orientuję się także w sferze organizacji pozarządowych, działalności gospodarczej, środowisk ludzi żyjących poniżej minimum socjalnego, co w dużej mierze jest pomocne w podejmowaniu odpowiednich decyzji.

Czy praca ta daje Panu satysfakcję?

- Proszę sobie wyobrazić, że należę do tych ludzi, którzy swoją pracę wykonują jako hobby i mają jeszcze za to pieniądze. Tak - pomimo różnych, czasami ciężkich chwil tej działalności jest to praca przyjemna. Zresztą atmosfera, jaka panuje na posiedzeniach Zarządu sprzyja dobremu podejmowaniu decyzji. Ponadto pracownicy obsługi rady są bardzo uczynni, co sprzyja, że pełniąc obowiązki radnego, pozwala na spokojne wykonywanie swoich zadań jakie narzucili nam wyborcy.

Ponadto aktywnie działa Pan w różnych organizacjach pozarządowych. Jak Pan wiąże obowiązki Radnego z pracą społeczną?

- Praca społeczna i obowiązki radnego dla mnie jest to wspólna droga. Jestem zapraszany do każdej wsi na zebrania sołeckie. Poruszane są tam różne sprawy nurtujące lokalną społeczność, co pozwala mi wszystkie problemy zinwentaryzować i wyciągać odpowiednie wnioski, przekładając je, odpowiednim władzom, instytucjom, a co najważniejsze, jest to pomocne przy pisaniu programów i dopasowania ich do realnej rzeczywistości.

Tak - działam społecznie w różnych organizacjach pozarządowych pełniąc różne funkcje. Swoje obowiązki wypełniam wydaje mi się dobrze, bo świadczy o tym zaproszenie do współpracy innych organizacji, a ponadto ostatnio w gminie Raniżów powstały trzy Stowarzyszenia z rejestracją w Sądzie, których byłem ich koordynatorem.

Bardzo sobie cenię pracę w organizacjach pozarządowych. Jest to próba mojego charakteru sprawdzenia samego siebie, czy jestem potrzebny komuś, kto oczekuje pomocy i wie, że taką otrzyma. W pogoni za dobrobytem wielu działaczy wykrusza się, wielu chciało robić karierę, ale stowarzyszenia to twarda rzeczywistość i zostają tylko te osoby, dla których dobro innych jest najcenniejsze. Pomijam tych co pracują w Stowarzyszeniach za pieniądze bo oni są zwykłymi pracownikami.

Działalność społeczna jest okupiona brakiem czasu dla siebie i najbliższych, w tym rodziny. To jest druga strona medalu, gdzie ciągle jesteśmy nieobecni w domu lub siedzimy przy komputerze pisząc po nocach wnioski, sięgając po nowe granty, po nowe środki, po nową lepszą rzeczywistość - rozwiązując lokalne problemy na miarę naszych możliwości.

Korzystając z gościnności łam niniejszej gazety, pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczyniają się oraz rozumieją potrzebę takiego działania dla innych. Szczególnie mojej żonie za wyrozumiałość i cierpliwość względem mojej skromnej osoby.

Najważniejszym tematem ostatniej Sesji Rady Powiatu było udzielenie Zarządowi Powiatu absolutorium. Czy może nam Pan w krótkim zarysie przedstawić najważniejsze zadania, które złożyły się na to poparcie?

- Wykonanie rekordowej ilości dróg powiatowych tj. 16 km. W tym miejscu składam podziękowanie wójtom i radnym poszczególnych gmin za udział finansowy w poprawę naszych dróg powiatowych.

Odbudowa mostów i przepustów na 7 obiektach za kwotę 700 tys. zł.

W Ośrodkach Zdrowia wykonano remonty i inwestycje na kwotę łączną 900 tys. zł,  wykonano podjazdy do budynków, schody i windy oraz łazienki i sanitariaty dla osób niepełnosprawnych.

Zakup sprzętu RTG wraz ucyfrowieniem dla naszego szpitala na łączną kwotę 600 tys. zł. Obecnie dysponujemy bardzo wysokiej klasy sprzętem RTG.

Remonty na wszystkich obiektach szkół średnich, za które Starostwo odpowiada. Szczególnie na budynku Zespołu Szkół Technicznych, gdzie nastąpiła wymiana okien, nowe dachy oraz części docieplenia ścian.

Uważam, że było dużo jeszcze innych zadań, a co za tym idzie duże wyzwanie dla Zarządu, Radnych i całego pionu organizacyjnego w Starostwie, którzy są odpowiedzialni za poszczególne zadania.

Oczywiście są złożone nowe wnioski w celu pozyskiwania dodatkowych pieniędzy dla Powiatu.

W Imieniu Zarządu składam podziękowanie wszystkim Radnym Powiatu Kolbuszowskiego za udzielenie pozytywnej opinii o pracy Zarządu za ubiegły rok.

Anna Jarosz