Dziś jest: Czwartek, 28.3.2024 20:37

Z obrad sesji Rady Powiatu Kolbuszowskiego

13-02-2017
Z obrad sesji Rady Powiatu Kolbuszowskiego

We wtorek (31 stycznia), w auli 220 Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej odbyła się XXV Sesja V Kadencji Rady Powiatu w Kolbuszowej. Podczas tego posiedzenia radni m.in. wysłuchali sprawozdania Starosty o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w powiecie oraz podjęli kilka uchwał. Szczegóły poniżej.

Bezpieczeństwo w powiecie
Podczas styczniowej sesji Rady Powiatu Kolbuszowskiego radni wysłuchali sprawozdania Starosty o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w powiecie, obejmującego 2016 rok. Przedstawił je Robert Trętowicz – inspektor ds. zarządzania kryzysowego. Z przedstawionej informacji wynikało, że w ubiegłym roku Komisja Bezpieczeństwa i Porządku zajmowała się m.in. oceną zagrożeń pożarowych oraz miejscowych zagrożeń, zapewnieniem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas wypoczynku oraz oceną stanu zagrożenia epizootycznego na terenie powiatu (czyli masowego występowania na określonym terenie i w określonym czasie zachorowań zwierząt na chorobę zakaźną). Komisja w 2016 roku zajmowała się również tematem dotyczącym organizacji i zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom Światowych Dni Młodzieży. Na terenie powiatu kolbuszowskiego podczas ŚDM w dniach od 20 do 25 lipca przebywało w sumie 161 pielgrzymów. Pielgrzymi zatrzymali się w gminach: Kolbuszowa, Niwiska i Cmolas. Grupa hiszpańska przebywała w gminie Niwiska, w tym z Wenezueli przyjechały 4 osoby, Ekwadoru – 17 osób, Hiszpanii – 21 osób. Grupa francuska i ukraińska zatrzymała się w gminie Kolbuszowa, z czego 52 osoby stanowili Francuzi, zaś 20 osób przyjechało z Romanowa na Ukrainie oraz 22 osoby z Rohatynia (Ukraina). Grupa anglojęzyczna natomiast stacjonowała w gminie Cmolas, gdzie gościło 7 osób ze Stanów Zjednoczonych i 18 z Kanady. W celu zapewnienia bezpieczeństwa pielgrzymom na terenie powiatu kolbuszowskiego Komenda Powiatowa Policji w Kolbuszowej sporządziła plan zabezpieczenia ŚDM, który został zatwierdzony przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie. W sumie na terenie województwa podkarpackiego podczas Światowych Dni Młodzieży przebywało ok. 3,5 tys. pielgrzymów z 40 krajów, natomiast w dniach od 18 do 25 lipca przez teren Podkarpacia przemieściło się ok. 100 tys. pielgrzymów z samej Ukrainy.

Dla bezrobotnych
Jedną z uchwał podjętych przez radnych, na styczniowym posiedzeniu, była również uchwała dotycząca zatwierdzenia i wyrażenia zgody na realizację projektu pn. „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie kolbuszowskim” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2010, tzw. PO WER. Projekt ten realizowany jest od stycznia br. do 30 czerwca 2018 roku. Jego wdrożeniem i przeprowadzeniem zajmuje się Powiatowy Urząd Pracy w Kolbuszowej. Szacowana wartość projektu wynosi 2 566 632 zł.

Nadanie statutu dla SP ZOZ
Podczas styczniowego posiedzenia podjęta została również uchwała w sprawie nadania statutu dla Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kolbuszowej. Nowy statut jest dokumentem jednolitym, jego treść uwzględnia jedynie dotychczas już wprowadzone uchwałami Rady Powiatu przepisy. Pozwoli to zarówno pacjentom, kierownictwu szpitala jak i innym zainteresowanym podmiotom na to, by korzystając z jednego dokumentu zamiast kilku, mieć pełną wiedzę na temat zasad funkcjonowania szpitala jego struktury, zasad kierowania jednostką i gospodarki finansowej.
Tryb podejmowania tego typu uchwał wpisuje się w schemat działania zawartego w piśmie Wojewody Podkarpackiego skierowanego do wszystkich wójtów, starostów oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego ws. nadawania lub zmiany statutów SP ZOZ.
Opr. Barbara Żarkowska