Dziś jest: , 19.5.2024 16:32

Z prac Rady Powiatu

08-04-2008

W dniu 27 marca 2008 roku odbyła się XVIII Sesja III Kadencji Rady Powiatu w Kolbuszowej. Podczas niej Radni Powiatu realizowali 17 – punktowy porządek obrad.

Absolutorium dla Zarządu Powiatu

Jednym z ważniejszych punktów obrad było rozpatrzenie sprawozdania Zarządu Powiatu w wykonania budżetu powiatu za 2007 rok pod względem udzielenia mu absolutorium. Po rozpatrzeniu powyższego sprawozdania Rada Powiatu przy 17 – za, udzieliła jednogłośnie Zarządowi Absolutorium za rok 2007. Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś:Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Zaproszeni Goście. Na wstępie chciałbym podziękować za to głosowanie, które dobitnie mówi o tym, że ta Rada może pracować. To wszystko nie jest zasługą tylko Zarządu Powiatu, ale również jest to zasługa Rady Powiatu i pracowników Starostwa, którzy pracowali nad wykonaniem budżetu. Dziękuję wszystkim za to. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Jan Wiącek zauważył, że nasz budżet był "ładnie" wykonany i to prawda, że rozpoczynając rok, zakończyliśmy go z bardzo dobrym wskaźnikiem finansowym. Nie zadłużyliśmy się w tym roku, kwota zadłużenia zmalała, wskaźnik wykonania budżetu spadł nam o 7 %. Uważam, że jest to nasz wspólny sukces, dlatego jeszcze raz Wysokiej Radzie, Zarządowi Powiatu i służbą w starostwie składam serdeczne podziękowania. Dziękuję!”.

Stan bezpieczeństwa sanitarnego Powiatu za 2007r.

Kolejnym punktem obrad było rozpatrzenie przez Radę Powiatu informacji SANEPID-u o stanie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu za 2007r, którą przedstawił Henryk Bałamut Powiatowy Inspektor Sanitarny: „Zadania z zakresu stanu bezpieczeństwa sanitarnego dotyczyły: warunków zdrowotnych środowiska, żywności i żywienia, środowiska pracy, placówek nauczania i wychowania, żywności i żywienia w placówkach nauczania i wychowania, oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia, służby zdrowia, a także zapobiegawczego nadzoru sanitarnego. Ponadto, w roku 2007 pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kolbuszowej, uczestniczyli w 1050 kontrolach, wydali 371 decyzji administracyjnych. Za naruszenie wymagań higieniczno-sanitarnych nałożono na zobowiązaniach 22 mandaty oraz 1 grzywnę w celu przymuszenia do wykonania obowiązków, skierowano jeden akt oskarżenia do Sądu Grodzkiego”.

W następnej kolejności Rada Powiatu rozpatrzyła sprawozdanie z działalności w 2007r. Powiatowego Rzecznika Konsumentów. Sprawozdanie omówił Powiatowy Rzecznik Konsumentów – Jan Wlazło.

Rada Powiatu podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia Strategii Rozwoju Powiatu Kolbuszowskiego na lata 2007 – 2015. Przewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Kopeć: „Strategia Rozwoju Powiatu Kolbuszowskiego jest niezbędnym elementem, służącym do absorpcji środków finansowych z funduszy strukturalnych. Strategia określa kierunki rozwoju Powiatu Kolbuszowskiego we wszystkich aspektach życia jego mieszkańców, gospodarki i środowiska. Ma za zadanie stworzenie wizji rozwojowej powiatu jako całości, jak również poszczególnych elementów systemu społeczno-gospodarczego, kulturowego i przyrodniczego. Określa również metody niezbędne do realizacji wymienionych założeń. Strategia jest średniookresowym dokumentem planistycznym, który z racji swego charakteru będzie podlegał ciągłej aktualizacji. Uchwalenie Strategii Rozwoju ułatwi pozyskanie środków z funduszy unijnych, co przyczyni się do rozwoju Powiatu Kolbuszowskiego”.

Debata o sytuacji w rolnictwie w Powiecie

Sytuację w rolnictwie w Powiecie Kolbuszowskim przedstawili zaproszeni goście: Krystyna Gdula – Zastępca Dyrektora ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich PIR w Boguchwale, Aleksander Szafran – Kierownik Powiatowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kolbuszowej, Eugeniusz Stęga – Kierownik Małopolskiej Hodowli Roślin HBP Magazyn Nasienny w Kolbuszowej, a także Henryk Bazan – Agencja Nieruchomości Rolnych, Oddział Terenowy w Rzeszowie Biuro Powiatowe w Kolbuszowej.

Radni podjęli uchwały

Ponadto Rada Powiatu podjęła następujące uchwały: 1. W sprawie zaciągnięcia pożyczki na finansowanie planowanego deficytu budżetu Powiatu Kolbuszowskiego. 2. W sprawie ustalenia kierunków działania Zarządu. 3. W sprawie określenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego oraz wartości 1 punktu celem ustalenia tabeli miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Kolbuszowej. 4. Zmieniającej uchwałę Rady Powiatu w Kolbuszowej w sprawie zatwierdzenia zestawienia projektu przychodów i wydatków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska na rok 2008. 5. W sprawie zmian w budżecie powiatu kolbuszowskiego na 2008 rok.