Dziś jest: Wtorek, 21.5.2024 19:12

Z Sejmu

13-02-2007

Sejm uchwalił ustawę o zapasach paliw i postępowaniu w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego, która umożliwi przystąpienie Polski do Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Ustawa określa kompleksowo środki przeciwdziałania zakłóceniom i skutkom zakłóceń w dostawach paliw. Precyzuje także procedury uruchamiania tych środków i mechanizm ich wdrażania. Również firmy zajmujące się sprowadzaniem i dystrybucją paliw objęte będą - z mocy ustawy-odpowiednimi procedurami, w tym obowiązkiem magazynowania rezerw.

Jak mówił niedawno wiceminister gospodarki Piotr Naimski, zapasy ropy mają w 2008 r. osiągnąć poziom wystarczający na 90 dni, gazu - 30 dni.

Sejm jednogłośnie znowelizował Prawo dewizowe i Kodeks karny skarbowy, które zapewnią pełną swobodę w obrocie dewizowym, czyli w przepływie kapitału i płatnościach między Polską a krajami Unii Europejskiej.

Nowelizacja ma uprościć i uporządkować przepisy dewizowe oraz dostosować je w pełni do prawa UE.

Zapewni też większą niż dotychczas swobodę w obrocie dewizowym między Polską a krajami spoza UE (tzw. kraje trzecie). Np. przekazy pieniężne za granicę o wartości ponad 15 tys. euro trzeba będzie realizować za pośrednictwem uprawnionego banku. Obecnie jest to 10 tys. euro.

Rolnicy będą mogli prowadzić ubój zwierząt na własny użytek - zakłada uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o produktach pochodzenia zwierzęcego oraz o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Według znowelizowanej ustawy, ubój na terenie gospodarstwa będzie dotyczył m.in. hodowlanych na własny użytek cieląt do szóstego miesiąca życia, świń, owiec, kóz, drobiu oraz dzikich zwierząt hodowlanych w warunkach fermowych. Dotychczas uboju takiego rolnicy dokonywali pod nadzorem lekarza weterynarii, obecnie nie będzie takiego obowiązku.

Rolnikowi, który w ub. r. posiadał w gospodarstwie przynajmniej jedną krowę, owcę lub kozę będzie przysługiwała dodatkowa dopłata do użytków zielonych - tzw. płatność paszowa. Sejm uchwalił ustawę o płatnościach do gruntów i płatności cukrowej.

Ustawa reguluje zasady przyznawania i wypłaty płatności bezpośrednich do gruntów rolnych. Zastąpi ustawę z grudnia 2003 r. o płatnościach bezpośrednich. Tak jak dotychczas, płatność bezpośrednia będzie przysługiwała rolnikowi, który posiada conajmniej 1 ha gruntów, utrzymuje ziemię w dobrej kulturze rolnej i otrzymał numer identyfikacyjny. Zgodnie z projektem, płatność ma należeć się rolnikowi, który faktycznie uprawia ziemię.