Dziś jest: , 19.5.2024 15:37

Kolbuszowa

 

Aktualności

Z wizytą w Romanowie

29-09-2006

 Jak wcześniej informowaliśmy w lokalnych mediach 

 

         Radio Rzeszów

         Radio „Bieszczady”

         Katolickie Radio „VIA” w Rzeszowie

         Radio „RES”

         Radio RES-2”

         Radio „FAN”

         Radio „Centrum”

         Twoje Radio Cmolas 

         Telewizja Polska S.A., Odział 3 w Rzeszowie (Informacje)

         Gazeta Wyborcza – Oddział Rzeszów

         „Dziennik Polski”

         Forum Podkarpackie

         Tygodnik Katolicki „Niedziela”

         Gazeta Codzienna „Nowiny”

         Gazeta Codzienna „Super Nowości”

         „Przegląd Podkarpacki”

         Tygodnik Powiatu Kolbuszowskiego „Gazeta Kolbuszowska” 

         Miesiecznik Powiatowy „Przegląd Kolbuszowski” 

         Miesiecznik Powiatowy „Ziemia Kolbuszowska”

         „Podkarpacki Informator Kulturalny”

         Polska Agencja Prasowa (PAP)

         e – Podkarpacie

         www.powiat.kolbuszowski.pl

Dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiatu Kolbuszowskiego i  w ramach współpracy międzynarodowej kontynuowanej między Powiatem Kolbuszowskim a Powiatem Romanowskim na Ukrainie, w dniach 11 – 17 września br. 23 – osobowa delegacja  na czele z kapelą i WŁADYSŁAWEM POGODĄ, uczestniczyła w VII Festiwalu Polskiej Pieśni na Ukrainie i w VII Festiwalu Kultury Polskiej w Berdyczowie.

Kapela zagrała i zaśpiewała w  Kijowie, Żytomierzu, Romanowie i Berdyczowie.

W skład  delegacji  weszli: radny Rady Powiatu Grzegorz Romaniuk i szef promocji Powiatu Katarzyna Cesarz, Eugeniusz Szczebiwilk, Grzegorz Ziemiański, Janusz Stąpor, Benedykt Popek, Anna Gunia, Jan Ziobro, Wanda Pieniek, Józef Halat, Maria Wesołowska, osoby wydelegowane przez poszczególne gminy, Renata Naróg, Kazimierz Pieniek, Jacek Cieśla, Ignacy Wiącek, „Kapela Pogody” w składzie: Władysław Pogoda, Jan Kosiorowski, Stanisław Rudny, Teresa Pruchnik, Czesława Cyran, tłumacz języka ukraińskiego Andrzej Selwa, a także Klaudia Babiarz laureatka I miejsca w Międzynarodowym konkursie poezji Terasa Szewczenki  oraz kierowca Franciszek Kowalski.

Po przekroczeniu granicy i wielogodzinnej męczącej jeździe autokar dotarł do granic miasta Żytomierza. Tam nastąpiło pierwsze powitanie kolbuszowskiej delegacji – chór i przedstawiciele władz, na czele ze starostą Walerym Jasińskim, przewodniczącym tamtejszej Rady Mikołajem Dejsenem, oraz księdzem Ryszardem Dziubą proboszczem z Romanowa, kolbuszowskim rodakiem. Gospodarze przywitali nas śpiewem i tradycyjnym chlebem. Od tego czasu pilotowali nas do dnia wyjazdu.

 Następnego dnia   Kapela Władysława Pogody  zagrała w Kijowie w Narodowej Rozgłośni Radia ,,Ukraina”. Dzięki  temu słuchacze radia ,,Ukraina” dowiedzieli się o naszej wizycie słuchając  również  pieśni i piosenek Kapeli. Redakcja otrzymała również folder towarzyszący wyjazdowi i film DVD z nagraniami –,,-Pogoda na dobre i ze chwile …”  oraz ,,Miejsce mojego życia - Władysław Pogoda” (TVP3 Rzeszów).

Członkowie delegacji w tym czasie mieli okazję do zwiedzenia najciekawszych zabytków i miejsc Kijowa, m.in. Kijewsko – Peczerskoj Ławry, Złotej Bramy, Majdanu Niezależności, Placu Sofijskiego z pomnikiem Bohdana Chmielnickiego i kilku przepięknych XI, XII – wiecznych cerkwi – soborów. Jeśli chodzi o aspekt turystyczny to jeszcze w następnych dniach powtórzyła się okazja do zwiedzenia tak ciekawych miejsc jak: Muzeum Kosmonautyki im. Korolowa w Żytomierzu, Kamieniec Podolski – kościół i zamek, Chocim – zamek, oraz Okopy Świętej Trójcy i Brama Kamieniecka.

Kapela ,,Pogody” koncertowała jeszcze 13 września w Żytomierskiej Uczelni Kultury i Muzyki dla studentów i pedagogów, którzy  jak się okazało bardzo mocno są związani z Polską. Koncert jak sami mówili, bardzo im się podobał. W tym samym dniu  koncertu kapeli, wysłuchali  zebrani goście i uczniowie oraz nauczyciele Żytomierskiej Szkoły Muzycznej pierwszego stopnia.

14 września Kapela zagrała dla turystów w Chocimiu wcześniej zwiedzając z delegacją historyczny Kamieniec Podolski.

W dniu 15 września br. odbyło się oficjalne powitanie delegacji polskiej w Romanowie podczas otwarcia VII FESTIWALU PIEŚNI POLSKIEJ NA UKRAINIE W ROMANOWIE. Pięknie udekorowane flagami państwowymi Polski i Ukrainy budynki Starostwa Powiatowego i Powiatowego Domu Kultury w Romanowie, liczne flagi przed budynkami, złączone godła obu państw na ścianie frontowej Domu Kultury doskonale podkreślały rodzącą się oddolnie, autentyczną przyjaźń, między tymi dwoma słowiańskimi narodami. Mimo powszedniego dnia w Romanowie wyczuwało się atmosferę święta. Wszyscy zaproszeni goście, chór, który w maju br. gościł w powiecie kolbuszowskim pn. „Dla Duszy”, orkiestra dęta, pracownicy urzędów, liczna grupa mieszkańców miasta, no i nasz „ambasador” ksiądz Ryszard Dziuba – wszyscy wyczekiwali na kapele Władysława Pogody i delegację z Kolbuszowej. Relacje z uroczystości prowadziło Radio Żytomierz i  Telewizja Żytomierska,  a obszerne relacje zapewne po naszym wyjeździe będą opublikowane w lokalnym tygodniku pn. „Wieści Romanowskie”.

 

„Wzruszenie Kolbuszowian ogromne, trudne do opisania słowami. Radosne powitanie wysiadających, brawa i śpiew. Śpiewali wszyscy. Oni przepięknie śpiewają, zdolności do śpiewania wszyscy tam mają chyba wrodzone” - relacja jednego z uczestników.

W imieniu mieszkańców i władz Powiatu Romanowskiego starosta Walery Jasiński i przewodniczący Rady Powiatu Mikołaj Dejsen, choć oficjalnie to jednak bardzo ciepło powitali delegację ziemi kolbuszowskiej. Trzy młode, urodziwe Ukrainki w strojach ludowych, reprezentujące ziemię Romanowską powitały swoich gości okazałym bochnem chleba, kołaczem, wręczając go uroczyście radnemu Grzegorzowi Romaniukowi i pani Katarzynie Cesarz. Potem było oczywiście dalsze śpiewanie. Wszyscy zaśpiewali wspólnie dobrze znaną piosenkę „Sokoły”. Zrobiło się bardzo wesoło. Dalsza część powitania odbyła się w gmachu Starostwa, w odpowiednio przygotowanej sali narad. Gospodarz, starosta Jasiński ponownie przywitał pięknie wszystkich, po czym wzniósł toast lampką szampana „za przyjaźń”, „za współpracę”, „za spotkanie”.

Przy okazji nasza kolbuszowska delegacja  mogła zwiedzić tamtejsze Starostwo, w tym gabinet starosty. Po wyjściu ze Starostwa członkowie delegacji zostali podzieleni na grupy.

Część z nas tzn. przedstawiciele straży pożarnej  spotkali się z tamtejszymi strażakami, podzielili się swoimi doświadczeniami, udzielili im wielu cennych rad. Inne grupki obejrzały tamtejszą hutę szkła, upadłą piekarnię, pusty plac po pięknym pałacu hr. Ulińskich, zniszczonym doszczętnie przez bolszewików. Spotkaliśmy się z tamtejszymi redaktorami mediów  i  lokalnego  tygodnika „Wieści Romanowskie”. Mieliśmy okazję zobaczyć Kościół parafialny naszego rodaka ks. Ryszarda Dziuby  i szkołę podstawową w Romanowie. W szkole podstawowej nasza laureatka  Klaudia Babiarz recytowała wiersz w języku polskim Tarasa Szewczenki. Uczennice, które oprowadzały nas po szkole wraz z dyrektorem szkoły, pięknie mówiły po polsku, jak się dowiedzielismy same mówiły uczą się języka polskiego z wielką przyjemnością. 

Ważnym wydarzeniem   kulturowo - sportowym było rozegranie międzynarodowego towarzyskiego meczu piłki nożnej pomiędzy reprezentacją Powiatu Romanowskiego i Powiatu Kolbuszowskiego.

 Wieczór Festiwalowy w Romanowie  rozpoczęto od odegrania Hymnów Narodowych Ukrainy i Polski. Następnie Starosta Romanowski uroczyście otworzył Festiwal, Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej Wojciech Gałązka  odznaczył polskich żołnierzy – kombatantów medalami. Po tych wzruszających chwilach rozpoczął się festiwal na którym cała delegacja została zaprezentowana publiczności Żytomierskiej.  Podczas festiwalu zobaczyliśmy zespoły pieśni i tańca Polskiego, chóry, zespoły i solistów. Kapela Władysława Pogody podczas Festiwalu była  przyjęta bardzo ciepło i serdecznie a po koncercie bisom nie było końca… . Warto przypomnieć, że przed występem Kapeli nasza laureatka konkursu Klaudia Babiarz wyrecytowała fragmenty  wierszy Tarasa Szewczenki. Podczas Festiwalu mieliśmy okazję rozdać foldery, płyty  dotyczące powiatu oraz Kapeli i udzieliliśmy wywiadów w lokalnych mediach.  

16 września na zaproszenie Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej Wojciecha Gałązki Kapela wraz z delegacją kolbuszowską uczestniczyła w otwarciu VII Festiwalu Kultury Polskiej w Berdyczowie.  Tam w obliczu lokalnych mediów : Bredyczowskie ,,Nowiny”, ,,Mozaika Berdyczowska”, Gazeta Polska , , Telewizji w Baranowie , Telewizji prywatnej INTERN zostaliśmy przedstawieni i zapromowani.

 Tego dnia wieczorem, uczestniczyliśmy w festiwalu, który zaszczycili swoją obecnością parlamentarzyści  i senatorzy  z Polski, oraz Konsul Generalny  Rzeczypospolitej w Łucku a także przedstawiciele z zaprzyjaźnionych z Bredyczowem  miast z Polski tj. Hrubieszów i Jawora. Na Festiwalu Kultury Polskiej zaprezentowali się muzycy, soliści, zespoły taneczne  i  oczywiście  Kapela Władysława Pogody, która podbiła serca publiczności. Delegacja z Kolbuszowej na ręce Mera Berdyczowa i zaproszonych znamienitych gości wręczyła foldery i płyty towarzyszące naszej delegacji.

17 września Delegacja i Kapela uczestniczyła we Mszy Św.w kościele Św. Barbary w Berdyczowie.

Zaś po niej w ramach koncertów festiwalowych  Kapela  Władysława Pogody zaśpiewała dla wszystkich uczestników Mszy Św. Pięknym, wzruszającym a zarazem porywającym serca  Polaków i Ukraińców koncertem Władysław Pogoda zaskarbił sobie berdyczowską publiczność. Po nim mieliśmy okazję zobaczyć tzw. Ukraińska Częstochowę – Matkę Boską Berdyczowską  w klasztorze o.o. Karmelitów Bosych.

W imieniu Powiatu Romanowskiego I zastępca satrosty  pani Olga Roik pożegnała nas. Nasza delegacja zaś na jej ręce złożyła kolejny raz serdeczne podziękowania za pomoc i okazane serce w tygodniowym pobycie na Ukrainie. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim tym, którzy opiekowali się nami podczas pobytu i zapewniali nam rodzinną, serdeczną atmosferę!

Do Polski i Kolbuszowej wracaliśmy pełni uśmiechu i radości. Wszyscy mieliśmy poczucie spełnionej misji promocji Polskiej Kultury na Ukrainie -  pieśnią, słowem i naszą postawą. Pozostawione zaś  doznania artystyczne i materiały jakie wzieliśmy ze sobą  z naszego powiatu przez długie lata będą przypominać o Kapeli Władysława Pogody  i bogatej  lasowiackiej kulturze.

Co najważniejsze za rok organizatorzy festiwalów w Romanowie i Berdyczowie zapraszają  Kapelę Władysława Pogody i nasze zespoły znowu do siebie.     

 

katarzynacc@kolbuszowski.pl

 


Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

  ul. 11-go Listopada 10
       36-100 Kolbuszowa
           
        NIP: 814-15-73-682
 REGON: 690581382

Informacja:

tel:  17 744 57 71,
      17 227 58 80
fax: 17 227 15 23

Godziny otwarcia urzędu:

            poniedziałki - 8:00 - 16:00

 od wtorku do piątku - 7:30 - 15:30


© 2015 - Powiat Kolbuszowski
Realizacja: Ideo