Dziś jest: Czwartek, 28.3.2024 16:49

Kolbuszowa

 

Aktualności

Zakończenie realizacji programu rządowego „Za życiem”

12-01-2022
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kolbuszowej, od 2017 r., pełniąc funkcję Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego realizowała program rządowy „Za życiem”.
 
W ramach programu wczesnym wspomaganiem rozwoju objęte zostały dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania, Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną lub zagrożone niepełnosprawnością. Gdy Program ruszał wsparciem objęto troje dzieci, natomiast w ubiegłym roku było ich sześcioro w przedziale wiekowym od 2 do 6 lat. Wszyscy są mieszkańcami powiatu kolbuszowskiego.
 
Specjaliści
W trakcie trwania Programu dzieci i ich rodziny korzystały z kompleksowych form specjalistycznej pomocy. W projekt zaangażowani byli specjaliści z zakresu: psychologii, autyzmu, oligofrenopedagogiki, logopedii, neurologopedii, a także terapeuta pedagogiczny, fizjoterapeutki, diagnostka i terapeutka SI, surdopedagog oraz tyflopedagog, co stwarzało szansę na różnorodność prowadzonego wspomagania.
 
Porady i wskazówki
Wieloprofilowe programy usprawniania dzieci w sferze intelektualnej, ruchowej, społecznej i emocjonalnej realizowane były w formie zajęć indywidualnych, a także spotkań w małej grupie. Rodzice korzystali również z porad i wskazówek dotyczących sposobów usprawniania dziecka w warunkach domowych oraz wsparcia emocjonalnego.
 
Pomoce dydaktyczne
Terapeuci realizujący zajęcia w ramach Programu „Za życiem”, dostosowywali je do indywidualnych potrzeb i możliwości dzieci. W pracy sięgali po nowoczesne pomoce dydaktyczne i terapeutyczne dla małych dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, zakupione w ramach Programu, jak i będące na wyposażeniu poradni. Ponadto specjaliści uczestniczyli w licznych kursach i szkoleniach, doskonaląc i wzbogacając warsztat pracy.
 
Korzyści dla dzieci…
Program przyniósł wymierne efekty, zarówno dla dzieci jak i ich rodziców. Nastąpił wzrost zaufania i współpracy dziecka w kontakcie z terapeutą, wzrost motywacji do poprawnego wykonywania zadań przez dzieci, mniejszą częstotliwość występowania zachowań „trudnych”, wzrost kompetencji komunikacyjnych, umiejętności motorycznych w zakresie motoryki małej i dużej, poprawę funkcjonowania poznawczego, społecznego i emocjonalnego dzieci, poprawę funkcjonowania układów sensorycznych, zwiększenie tolerancji na bodźce sensoryczne, poprawę sprawności fizycznej w możliwym dla dziecka zakresie, zwiększenie umiejętności i aktywności dzieci w środowisku rodzinnym i społecznym, wzrost umiejętności w zakresie samoobsługi i samodzielności dzieci.
 
… i rodziców
Z kolei rodzice szczególnie doceniali możliwość wspierania rozwoju dziecka oraz wsparcia udzielanego rodzinie, w tym między innymi: przekazywanie im instruktażu i porad w zakresie specjalistycznej pracy z dzieckiem, w dostosowaniu środowiska domowego do jego potrzeb oraz przekazywaniu informacji na temat pomocy i środków dydaktycznych wspierających rozwój dziecka. Ponadto na terenie Poradni uruchomiony został, raz w miesiącu, Bezpłatny Punkt Konsultacyjny dla rodziców, nauczycieli i specjalistów pracujących z małymi dziećmi.

Aktualnie Rada Ministrów przyjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”. Przygotowywane są nowe porozumienia na lata 2022 – 2026.
Opr. B. Żarkowska 

Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

  ul. 11-go Listopada 10
       36-100 Kolbuszowa
           
        NIP: 814-15-73-682
 REGON: 690581382

Informacja:

tel:  17 744 57 71,
      17 227 58 80
fax: 17 227 15 23

Godziny otwarcia urzędu:

            poniedziałki - 8:00 - 16:00

 od wtorku do piątku - 7:30 - 15:30


© 2015 - Powiat Kolbuszowski
Realizacja: Ideo