Dziś jest: Piątek, 26.4.2024 16:58

Zakończenie służby Zastępcy Komendanta Powiatowego

24-02-2017
We wtorek (21 lutego) w Komendzie Powiatowej PSP w Kolbuszowej odbył się uroczysty apel z okazji zakończenia pełnienia służby w Komendzie Powiatowej PSP w Kolbuszowej przez Zastępcę Komendanta Powiatowego bryg. Marka Babulę.

W uroczystym apelu uczestniczyli: Zbigniew Chmielowiec Poseł Na Sejm RP, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Strażaków, Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzej Babiec, Józef Kardyś – Starosta Kolbuszowski, mł. insp. Marzena Woźnik – Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kolbuszowej, dh Ryszard Skowron –  Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kolbuszowej, Bartłomiej Peret – Nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa oraz przedstawiciele władz samorządowych szczebla gminnego.

Ścieżka zawodowa zastępcy
Bryg. Marek Babula w latach 1982-1984 odbywał zasadniczą służbę wojskową, w trakcie której ukończył szkolenie pożarnicze w Wojskowym Ośrodku Szkolenia Pożarniczego w Lublinie i pełnił służbę w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej na terenie garnizonu wojskowego w Tarnowie. Po przejściu do cywila uzyskał zgodę na podjęcie służby w Zakładowej Zawodowej Straży Pożarnej Zakładów Metalowych „Dezamet” Nowa Dęba. W trakcje służby w resortowej ochronie przeciwpożarowej dał się poznać jako człowiek, dla którego straż pożarna stała się bardzo ważna, czego efektem było skierowanie w 1985 na kurs podoficerski w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Pożarniczego w Stalowej Woli, a w 1989 do Szkoły Chorążych Pożarnictwa w Krakowie, którą ukończył w 1991 roku jako technik pożarnictwa i otrzymał stopień młodszego chorążego. W 1992 po powstaniu Państwowej Straży Pożarnej zostaje przeniesiony do Komendy Rejonowej PSP w Tarnobrzegu. Jego zaangażowanie, fachowa wiedza oraz koleżeństwo zaowocowało skierowaniem w 1993 r. na studia inżynierskie do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie oraz w 1994 przeniesieniem do dalszej służby w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Tarnobrzegu. W maju 1997 ukończył SGSP i otrzymał pierwszy stopień oficerski młodszego kapitana. Rok 1999 przynosi duże zmiany w funkcjonowaniu straży pożarnych i jest to moment zwrotny w karierze wtedy mł. kpt. Marka Babuli. Po reformie administracyjnej i rozwiązaniu komendy wojewódzkiej PSP w Tarnobrzegu zostaje przeniesiony do nowo powstałej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kolbuszowej, gdzie zostaje mianowany na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego, na którym pełnił służbę do 17 lutego 2017 roku.
W trakcie 34-letniej służby odznaczony został wieloma odznaczeniami państwowymi, resortowymi i korporacyjnymi:
- Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi,
- Złotą Odznaką za Zasługi w Zwalczaniu Powodzi,
- Medalem Srebrnym Za Długoletnią Służbę,
- Brązowym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju,
- Brązową, Srebrną i Złotą Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej,
- Medalem Zasłużony dla Policyjnych Związków Zawodowych,
- Złotym Znakiem Związku OSP RP
- Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem za zasługi dla pożarnictwa.
Źródło: PSP Kolbuszowa