Dziś jest: Piątek, 29.3.2024 00:54

Zapraszamy do udziału w Konkursie Bożonarodzeniowym!

18-11-2021
Już po raz szesnasty zapraszamy do udziału w XVI Powiatowym Konkursie na Ludowe Ozdoby Bożonarodzeniowe i Akcesoria Kolędnicze. Organizatorami konkursu są: Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej oraz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

W konkursie mogą brać udział dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu kolbuszowskiego.

Kultura naszego regionu
Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży ludową tradycją Lasowiaków, zachęcenie jej do samodzielnego poszukiwania wiadomości na ten temat, pobudzenie inwencji twórczej oraz ocalenie od zapomnienia dziedzictwa kultury ludowej naszego regionu.

Kategorie tematyczne
Przedmiotem konkursu są ludowe ozdoby choinkowe wykonane z bibuły, papieru i słomy: łańcuchy, aniołki, gwiazdki, koszyczki, a także ozdoby bożonarodzeniowe: światy i pająki, a także akcesoria kolędnicze: turonie, maski, gwiazdy oraz szopki kolędnicze.

Prace konkursowe należy przygotowywać według wybranej kategorii tematycznej. Do wyboru pozostają:
- ozdoby choinkowe (łańcuchy, aniołki, gwiazdki, koszyczki, jeżyki, pajacyki, kule „bombki” z bibuły)
- ozdoby bożonarodzeniowe (pająki, światy)
- akcesoria kolędnicze (maski, turonie, gwiazdy)
- szopki kolędnicze.

Ocena dostarczonych prac
Ocena prac będzie przebiegać w następujących kategoriach wiekowych:
- klasy 1-4 szkoły podstawowej
- klasy 5-8 szkoły podstawowej
- szkoły ponadpodstawowe.

Nie będą oceniane prace:
a) wykonane niezgodnie z regulaminem konkursu, np. gotowe bombki, kartki świąteczne, stroiki
b) przy przygotowaniu i zdobieniu których użyto gotowych elementów np. styropianu, cekinów, brokatu, plastikowych figurek;
c) wykonanych niesamodzielnie i zgłaszanych w poprzednich edycjach konkursu. Prace zbiorowe nie zostaną zakwalifikowane do konkursu.

Jedna praca od ucznia
Prace (maksymalnie 1 szt. od jednego ucznia) wraz z opisem oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych należy dostarczyć do Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej (wejście główne od strony Dworca PKS – „Biuro Podawcze”) – według harmonogramu:
- 1 grudnia, tj. środa w godz. 8:00–15:30 - prosimy o dostarczanie prac z gmin: Cmolas i Dzikowiec.
- 2 grudnia, tj. czwartek w godz. 8:00 –15:30 - prosimy o dostarczanie prac z gmin: Kolbuszowa i Majdan Królewski.
- 3 grudnia, tj. piątek w godz. 8:00–15:30 – prosimy o dostarczanie prac z gmin: Niwiska i Raniżów.

Szczegółowe informacje znaleźć można w regulaminie konkursu.
Zapraszamy do udziału.