Dziś jest: Sobota, 23.9.2023 19:10

Kolbuszowa

 

Aktualności

Program „Czyste Powietrze” – ruszyła nowa edycja! Zapoznaj się ze zmianami!

18-01-2023
Trzeciego stycznia br. ruszyła nowa wersja Programu „Czyste Powietrze”! Od tego terminu obowiązują również nowe warunki programu.
 
Zmiany obejmują m.in. podwyższenie progów dochodowych, zwiększenie wysokości dotacji oraz możliwość złożenia kolejnego wniosku o dofinansowanie dla tych, którzy już wcześniej skorzystali z Programu. - Jednocześnie i przede wszystkim promujemy kompleksową termomodernizację, która służy bezpieczeństwu cieplnemu gospodarstw naszych beneficjentów – mówił podczas Konwentu Wójtów, Burmistrza i Starosty Kolbuszowskiego, który odbył się we wtorek (17 stycznia) w Starostwie Powiatowym w Kolbuszowej, Bogusław Kida – Zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. - Efektywne energetycznie domy to mniejsze koszty ogrzewania budynku, ale i poprawa jakości powietrza - zaznaczał.
 
Dla kogo?
Program „Czyste Powietrze” kierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.
 
Na co i ile?
W ramach tego Programu można starać się o dotacje na termomodernizację domu i wymianę źródeł ciepła: do 66 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, do 99 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania lub do 135 000 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania. Dodatkowo dofinansowanie audytu energetycznego do 100% (maksymalnie 1,2 tys. zł) pod warunkiem zrealizowania wybranego wariantu z audytu energetycznego w ramach przedsięwzięcia.
 
Szczegóły
Chętni do udziału w Programie będą mogli otrzymać dofinansowanie, tak jak dotychczas, na szereg rozwiązań służących dociepleniu budynku i wymianie źródła ciepła wraz z np. modernizacją co i cwu, montażem wentylacji z rekuperacją oraz zamontowaniem mikroinstalacji fotowoltaicznej. - W przypadku, gdy wnioskodawca zdecyduje się na przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji budynku, będzie mógł uzyskać dofinansowanie najwyższe z przysługującego mu z oferty programu „Czyste Powietrze”. Odpowiednio wyższe dofinansowanie przewidziano w każdej z trzech części Programu. Jego wielkość jest uzależniona od dochodu jaki osiąga wnioskodawca Programu – wyjaśnia Zastępca Prezesa WFOŚiGW w Rzeszowie Bogusław Kida. - Najwyższe poziomy dofinansowania, uwzględniające kompleksową termomodernizację wraz z mikroinstalacją fotowoltaiczną w poszczególnych częściach programu kształtują się do poziomu 66 000 zł, 99 000 zł i 135 000 zł bezzwrotnej dotacji – przypomina.  
 
Audyt energetyczny
Aby otrzymać dofinansowanie na kompleksową termomodernizację, wymagany jest audyt energetyczny oraz wykonanie wszystkich elementów wskazanych w jednym z wariantów w przygotowanym audycie, który zagwarantuje zmniejszenie zużycia energii użytkowej (EU) na cele ogrzewania budynku: do wartości nie większej niż 80 kWh/(m2*rok) lub o minimum 40%. - Nowa oferta programu gwarantuje dodatkowe dofinansowanie audytu energetycznego budynku do kwoty 1 200 zł, które jest kosztem kwalifikowanym, ale nie jest wliczane do limitu maksymalnej kwoty dotacji określonej dla poszczególnych rodzajów przedsięwzięć w ramach każdej części Programu – podkreśla Bogusław Kida.
 
Gdzie po informacje? 
Mieszkańcy zainteresowani udziałem w Programie „Czyste Powietrze” szczegółowe informacje na ten temat mogą uzyskać na stronie https://czystepowietrze.gov.pl/, dzwoniąc na infolinię 22 340 40 80 oraz w punktach konsultacyjno-informacyjnych w urzędach gmin. Zachęcamy również do zapoznania się z prezentacją, jaką można pobrać z naszej strony (w załączniku).  
 
Korzystane zasady
Do udziału w programie „Czyste Powietrze” mającym na celu ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji zachęca Poseł RP Zbigniew Chmielowiec. – Program jest kontynuowany, ponieważ w 2018 r. Rząd Pana Premiera Mateusza Morawieckiego zapowiadał, że na ten cel przeznaczonych zostanie ok. 103 mld zł i chcemy tego słowa dotrzymać – mówi parlamentarzysta. - Aktualnie jest on wdrażany na zdecydowanie lepszych warunkach i ja z tego powodu bardzo się cieszę. Nowe zasady są zdecydowanie korzystniejsze dla mieszkańców, dlatego też zachęcam do składania wniosków i uczestnictwa właśnie w tym Programie – dodaje Poseł Chmielowiec.

Rozmowa z Bogusławem Kidą – Zastępcą Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie
 
Dlaczego mieszkańcy powinni wziąć udział w aktualnej edycji programu „Czyste Powietrze”?
- W mojej ocenie zmiana Programu „Czyste Powietrze” jest zmianą rewolucyjną i stanowi niemałą zachętę finansową, ponieważ na wymianę starego kopciucha i kompleksową termomodernizację beneficjent będzie mógł uzyskać aż 135 tys. zł. Co więcej, ocenia się, że po zmianach jakie zostały wprowadzone, dostępność tego Programu wzrośnie i ok. 90 proc. właścicieli domów indywidualnych będzie uprawnionych, aby po to dofinansowanie sięgnąć.
 
Do kogo adresowany jest Program?
- Program adresowany do trzech grup beneficjentów, tych uprawnionych do podstawowego, podwyższonego i najwyższego poziomu dofinasowania. Ci uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania to osoby, których roczny dochód nie przekracza 135 tys. zł i dotacja dla nich wzrasta z 30 tys. do 66 tys. zł, natomiast uprawnieni do podwyższonego poziomu dofinansowania to osoby, których średnio miesięczny dochód na domownika nie przekracza 1894 zł (w przypadku gospodarstw wieloosobowych) i 2 651 zł (w przypadku gospodarstw jednoosobowych). Tutaj dotacja rośnie z kwoty 47 tys. zł do 99 tys. zł. Natomiast grupa beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania to ci, których średni miesięczny dochód na domownika nie przekracza 1090 zł (w przypadku gospodarstw wieloosobowych) i 1526 zł ( w przypadku gospodarstw jednoosobowych). W tej kategorii dotacja rośnie z 79 tys. zł do 135 tys. zł. Chcę również podkreślić, że beneficjenci uprawnieni do podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania mogą w ramach umowy z prefinansowaniem uzyskać zaliczkę, którą do 14 dni możemy przekazać na konto wskazanego przez beneficjenta wykonawcy, a ostateczną wypłatę środków wypłacamy 30 dni po zakończeniu zadania, czyli po złożeniu ostatniego wniosku o płatność.
 
Gdzie mieszkańcy mogą uzyskać pomoc w wypełnianiu wniosków?
- Taką pomoc uzyskają w punktach konsultacyjno-informacyjnych, które uruchomiliśmy w każdej gminie. Punkt ten jest przez nas finansowany i widzimy, że od czasu, gdy gminy zostały wdrożone do tego Programu, to liczba wniosków wzrosła dwukrotnie i ta tendencja się utrzymuje, co wskazuje, że mieszkańcy chętnie z nich korzystają i uzyskują tam fachową pomoc.
 
 Dziękuję za rozmowę

Barbara Żarkowska 

 
 

Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

  ul. 11-go Listopada 10
       36-100 Kolbuszowa
           
        NIP: 814-15-73-682
 REGON: 690581382

Informacja:

tel:  17 744 57 71,
      17 227 58 80
fax: 17 227 15 23

Godziny otwarcia urzędu:

            poniedziałki - 8:00 - 16:00

 od wtorku do piątku - 7:30 - 15:30


© 2015 - Powiat Kolbuszowski
Realizacja: Ideo