Dziś jest: Piątek, 19.4.2024 17:21

Radni Rady Powiatu Kolbuszowskiego apelują

30-04-2021
Podczas kwietniowej Sesji Rady Powiatu radni, jednogłośnie, podjęli uchwałę w sprawie apelu dotyczącego prac nad „Unijną strategią na rzecz bioróżnorodności 2030. Przywracanie przyrody do naszego życia”. Dokument, o którym mowa już wkrótce może zrewolucjonizować sytuację przyrodniczą, społeczną, gospodarczą i turystyczną w naszym powiecie.

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej w wydzielonych obszarach leśnych i to niezależnie czy jest to las prywatny czy państwowy, zakaz spacerowania, zbierania grzybów, jagód czy organizacji polowań – to tylko niektóre z konsekwencji, jakie mogą czekać mieszkańców powiatu kolbuszowskiego, gdy zacznie obowiązywać unijny dokument w naszym kraju. A ten ma zacząć swoje funkcjonowanie już od 2023 r.

To są fakty!
- To są już fakty – mówił podczas Sesji Rady Powiatu Kolbuszowskiego (29 kwietnia) Nadleśniczy Nadleśnictwa Kolbuszowa Bartłomiej Peret. - Jednak niektóre rzeczy możemy zmienić tylko dzięki naszej aktywności – dodał. Dlatego też Rada Powiatu w Kolbuszowej wyszła z inicjatywą wystosowania apelu w tej sprawie. Został on jednogłośnie uchwalony podczas kwietniowego posiedzenia.

Ochrona ścisła
Apel oraz wszelkie inne formy działania są szczególnie potrzebne, w przeciwnym razie zapisy unijnej strategii będą obowiązywać w kształcie, jaki zostanie nam narzucony. Główne założenia tej strategii obejmują: ochronę i przywracanie dobrego stanu przyrody oraz poprawę i rozszerzenie sieci obszarów chronionych.
- Czyli te obszary chronione, które są obecnie na obszarze Polski mają być jeszcze poszerzone – podkreślił Bartłomiej Peret. Jednocześnie zaznaczył, że strategia ta została już ratyfikowana, czyli zatwierdzona. - My teraz możemy tylko w poszczególnych krajach modyfikować te zapisy – dodał. - Stwierdzono, że ta bioróżnorodność będzie lepiej zachowana, jeśli będzie objęta ochroną ścisłą. W Polsce ta ochrona jest bardzo radyklana – podkreślił Bartłomiej Peret. Na terenach, które są objęte ochroną ścisłą zakazana jest jakakolwiek działalność człowieka. Gdyby obecne założenia planowanej strategii leśnej UE weszły w życie, obszar lasów objętych ścisłą ochroną w Polsce zwiększyłby się z obecnych 0,5 mln hektarów do 3 mln hektarów.

Apel radnych
Założenia są takie, aby co najmniej 30 procent każdego kraju objąć ochroną prawną, zaś ochroną ścisłą 10 proc. obszarów lądowych. W konsekwencji tereny te byłyby całkowicie wyłączone z gospodarki (wyłączone zostałoby: rolnictwo, leśnictwo, górnictwo, rybołówstwo oraz łowiectwo, co wiązałoby się z zakazem polowań). Formy własności nie mają tutaj żadnego znaczenia. – Komisja Europejska już to przyjęła, my możemy tylko wpływać, żeby te przepisy nie były tak ostre - dodał Nadleśniczy. Stąd apel Rady Powiatu w Kolbuszowej, który został uchwalony jednogłośnie podczas kwietniowego posiedzenia. Trafi on teraz do: Marszałka Sejmu RP, Marszałka Senatu RP, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Klimatu i Środowiska, Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Posła na Sejm Zbigniewa Chmielowca oraz Senatora RP Zdzisława Pupy.