Aktualności
5 lat działalności WTZ
W grudniu minęło już pięć lat od kiedy powstały Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kolbuszowej. Placówka, która funkcjonuje pod pieczą Caritas Diecezji Rzeszowskiej realizuje działania na rzecz rehabilitacji społeczno-zawodowej osób z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym z terenu powiatu kolbuszowskiego.
Pięć lat to dobry moment na podsumowanie efektów, zalet i napotkanych trudności w życiu warsztatów. Budynek WTZ, który otrzymaliśmy w nieodpłatnym użyczeniu od powiatu kolbuszowskiego, to przebudowana przychodnia zdrowia psychicznego, odremontowana i przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych, pozbawiona barier architektonicznych. W warsztatach funkcjonuje 6 pracowni terapii zajęciowej – gobelinu i haftu, komputerowo-poligraficzna, prac ręcznych – stolarska, gospodarstwa domowego, artystyczno-malarska oraz wikliniarsko-ogrodnicza. Na każdej pracowni pięciu niepełnosprawnych uczestników pod okiem instruktora terapii zajęciowej realizuje indywidualny program rehabilitacyjny oparty o naukę czynności zawodowych zgodnych z profilem pracowni, naukę czynności dania codziennego, umiejętności pracy zespołowej oraz rozwoju własnych zainteresowań. Na warsztatach jest też sala rehabilitacji ruchowej wyposażona w sprzęt do ćwiczeń, mini atlas, bieżnię elektryczną, rowerki oraz stół do masażu. Pod okiem fizjoterapeuty nasi uczestnicy poprawiają swoją sprawność oraz kondycję fizyczną. Co ważne warsztaty zapewniają również opiekę pielęgniarską i psychologiczną. Proces rehabilitacyjny na warsztatach powinien obejmować okres 3 lat dla każdego uczestnika. Po tym czasie następuje ocena postępów uczestników oraz decyzja o konieczności przedłużenia uczestnictwa lub skierowania do innej placówki lub do podjęcia aktywności zawodowej. Niestety na terenie naszego powiatu nie funkcjonuje Zakład Aktywności Zawodowej co znacznie utrudnia kierowanie naszych podopiecznych na rynek pracy. Pomimo tego kilku uczestnikom udało się podjąć zatrudnienie. Dodatkowo w ramach projektów Caritas Polska oraz innych organizacji pozarządowych mogliśmy rozwijać aktywność zawodową i edukacyjną naszych uczestników. W roku 2009 troje uczestników warsztatów zostało skierowanych do odbycia 3-miesięcznego stażu w firmie OREX w Kolbuszowej. Było to ciekawe doświadczenie i możliwość sprawdzenia się na rynku pracy. Wszyscy stażyści zostali wspaniali ocenieni w swojej pracy i nabrali dużego doświadczenia, które mamy nadzieję, zaowocuje już niebawem. W okresie ostatnich 3 lat ponad 20 uczestników skorzystało ze szkoleń i warsztatów aktywności poszukiwania pracy poza siedzibą WTZ. W stowarzyszeniu „NIL” 8 uczestników odbyło 10-cio dniowe szkolenie „Profesjonalny Pracownik Administracyjno-Biurowy”.
Warsztaty oprócz swojej codziennej działalności prowadzą również działania w zakresie integracji i turystyki. Co roku organizowane są wycieczki krajoznawczo-turystyczne. Zwiedziliśmy Góry Świętokrzyskie, Sandomierz, Bieszczady, Przemyśl, Łańcut oraz wielokrotnie Bieszczady. W lutym 2008 roku część z uczestników wzięła udział w koncercie podsumowującym projekt „Indywidualne Ścieżki Kariery Zawodowej Szansą Dla Osób Niepełnosprawnych” który odbył się w Sali Kongresowej w Warszawie przy udziale Pierwszej Damy RP – Marii Kaczyńskiej i największych gwiazd estrady.
Warsztaty stale współpracują z innymi placówkami działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnością – warsztatami, środowiskowymi domami samopomocy, domami pomocy społecznej , szkołami i organizacjami NON PROFIT. Sprzyja to integracji, poznawaniu nowych osób i poszerzaniu naszych horyzontów. Kilka razy do roku prace uczestników sprzedajemy na kiermaszach świątecznych w budynku Starostwa Powiatowego czy podczas Biesiady u Hupki w Niwiskich. Dochody ze sprzedaży prac przeznaczane są na integrację społeczną – organizowanie wycieczek, wyjścia do kina. Korzystamy również z zaproszeń na wystawy odbywające się Galerii Starostwa, konkursy jak również wystawy i prezentacje naszych prac.
Przez te pięć lat w warsztatach uczestniczyło już przeszło 60 osób niepełnosprawnych z naszego powiatu. Rok 2010 jest dla nas rokiem szczególnym, bo oprócz jubileuszu działalności podejmujemy prace związane z rozbudową placówki. Obecnie mamy ponad 10 osób chętnych do uczestnictwa w warsztatach jednak ze względu na liczbę 30 miejsc nie jesteśmy w stanie ich przyjąć. Rozbudowa i zwiększenie liczby miejsc jest zatem odpowiedzią na potrzeby lokalne osób niepełnosprawnych oraz szansą na poprawę warunków lokalowych – zwiększenie powierzchni, rozbudowa pracowni gospodarstwa domowego z jadalnią, utworzenie sklepiku w którym będziemy sprzedawać i prezentować nasze prace.
Jako warsztaty i placówka Caritas włączamy się w działalność na rzecz osób niepełnosprawnych na różnych płaszczyznach, wspieramy rozwój wolontariatu, integrację środowisk osób niepełnosprawnych, uczestniczymy w działalności propagującej aktywność i równość szans niepełnosprawnych.
Podsumowanie tych 5 lat to również czas na podziękowania dla osób i instytucji, bez których wsparcia ta placówka nie mogłaby rozwinąć swoich skrzydeł. Dziękujemy poprzednim i obecnym władzom Powiatu na czele ze starostami II i III kadencji, Bogdanem Romaniukiem i Józefem Kardysiem, Przewodniczącym i członkom Rady Powiatu, posłowi na Sejm RP Zbigniewowi Chmielowcowi, Burmistrzowi Kolbuszowej p. Janowi Zubie i ich pracownikom, ks. Kazimierzowi Szkaradkowi, ks. Janowi Gut, dyr. Szkoły Specjalnej Marzenie Mytych, pracownikom Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, kierownikowi Wydziału Architektury i Budownictwa Władysławowi Grądzielowi, szefowej Promocji Powiatu – p. Katarzynie Cesarz i jej zespołowi, Stefanowi Orzech, Grzegorzowi Romaniukowi, Adamowi Przybyło, Kazimierzowi Wiącek, Zbigniewowi Czyrka, Norbertowi Staniszewskiemu, Dorocie i Jerzemu Jęczmienionka, Państwu Mazur, pracownikom Powiatowego Urzędu Pracy, Środowiskowego Domu Samopomocy, Miejskiego Domu Kultury, Stowarzyszeniu „NIL” i wielu, wielu innym, którzy wsparli i wspierają funkcjonowanie naszej placówki. Dziękujemy!