Aktualności
Czy bezrobotny może zarobić?
Takie właśnie pytanie bardzo często pada w urzędach pracy zarówno ze strony bezrobotnych jak też pracodawców. Odpowiedź na nie jest niestety negatywna, bowiem zgodnie z obowiązującą Ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, bezrobotnym jest osoba zdolna i gotowa do podjęcia pracy w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie albo innej pracy zarobkowej. Inna praca zarobkowa to głównie wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub umowy o dzieło.
Kolejnym warunkiem utrzymania statusu bezrobotnego jest nie osiąganie przychodów podlegających opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu na przykład zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. W stawianych pytaniach głównie o te formy zarobkowania chodzi.
Zgodnie ze wspomnianą wyżej Ustawą bezrobotny jest zobowiązany w ciągu 7 dni zawiadomić powiatowy urząd pracy o podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub pozarolniczej działalności gospodarczej oraz zaistnieniu innych okoliczności powodujących utratę statusu bezrobotnego. Bezrobotny, który podjął zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą bez powiadomienia o tym właściwego powiatowego urzędu pracy, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 zł.
W momencie podejmowania pracy zarobkowej (umowa o pracę, umowa zlecenia, umowa o dzieło) – nawet krótkotrwałej (jeden czy kilka dni) albo podjęcia własnej działalności gospodarczej bezrobotny ma obowiązek zgłoszenia tego faktu w urzędzie pracy i następuje jego wykreślenie z rejestru bezrobotnych. Po zakończeniu wykonywania pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej może się ponownie zarejestrować już następnego dnia. Obowiązek ten dotyczy wszystkich bezrobotnych – zarówno tych z prawem do zasiłku jak też osób nie pobierających zasiłku ani innych świadczeń.
Konsekwencje nie dopełnienia tego obowiązku są dla bezrobotnych bardzo dotkliwe. Oprócz wspomnianej wyżej kary dochodzi w każdym przypadku do nałożenia obowiązku zwrotu nienależnie pobranych świadczeń i postępowanie karne za zatajenie faktu uzyskiwania dochodów i składanie fałszywych oświadczeń prowadzone przez organy ścigania.
Takie sytuacje mają niestety też miejsce na terenie działania Powiatowego Urzędu Pracy w Kolbuszowej. Mamy tu dość liczne przypadki zwrotu nienależnie pobranych świadczeń i spraw karnych wszczętych wobec osób bezrobotnych, które nie dopełniły swoich obowiązków w tym zakresie. Niejednokrotnie są to kwoty sięgające nawet kilku tysięcy złotych. Wynika to stąd, iż w momencie powzięcia wiadomości o osiąganiu w przeszłości przychodów przez konkretną osobę bezrobotną urząd wszczyna postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Jeżeli okaże się, że osoba bezrobotna faktycznie osiągała przychód opodatkowany na przykład z tytułu zarobkowania, wówczas wznawia się postępowanie administracyjne i pozbawia taką osobę statusu bezrobotnego z dniem podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, podjęcia działalności gospodarczej a wszystkie świadczenia wypłacone po tej dacie przez urząd przypisywane są jej do zwrotu. Oprócz postępowania administracyjnego w takich sprawach wszczynane jest z urzędu postępowanie karne prowadzone przez organy ścigania, proces karny i nakładane kary sądowe.
Warto więc pamiętać o obowiązkach, które nakłada na bezrobotnego Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, bo jak widać zapominanie o nich jest niekiedy bardzo przykre i kosztowne. Należy też dokładnie zapoznać się z informacją, którą otrzymuje każda osoba bezrobotna w dniu rejestracji i od czasu do czasu do niej zaglądać aby uniknąć kłopotów na przyszłość. Posiadanie statusu bezrobotnego to nie tylko określone uprawnienia, ale również pewne obowiązki, o których warto pamiętać.