Aktualności
Jubileuszowe spotkania ze sztuką
Rozpoczął się X Międzynarodowy plener malarski w Kolbuszowej. Na zaproszenie kuratora pleneru Maksymiliana Starca oraz organizatorów, artyści przyjechali po raz kolejny do nas. Wśród uczestników pleneru są artyści z USA, Ukrainy, Polski.
Plener rozpoczął się pod koniec czerwca w kameralny gronie artystów i organizatorów pleneru. Artystów przywitał poseł RP Zbigniew Chmielowiec. Czas „tworzenia” na ziemi kolbuszowskiej przeplata się w tegorocznej edycji ze spotkaniami, warsztatami z młodzieżą szkolną i wystawami jakie artyści sami wnoszą do programu pleneru.
Pierwsze spotkanie odbyło się 2 lipca w sali Czytelni im. K. Skowrońskiego z Januszem Skowronem, rysownikiem, malarzem i grafikiem, członkiem międzynarodowej grupy multimedialnej Emocjonaliści. Kolbuszowianin studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom uzyskał w pracowni litografii u prof. Danuty Kołwzan-Nowickiej (1983). Współzałożyciel lubelskiej „Galerii KONT” (1978). Artysta pedagog w Starachowicach (1981-1989). Od 1989 mieszka w Stanach Zjednoczonych. Członek ZPAMiG, międzynarodowej multimedialnej grupy Emotionalism i The Polish Institute of Arts and Sciences of America (PIASA). Artysta nowojorskiej New Century Artists Gallery.
Więcej na stronie http://malapolska.in/
Jego prace pokazywano na ponad stu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (Polska, USA, Francja, Niemcy, Węgry, Chiny, Korea). W Stanach Zjednoczonych wielokrotnie komisarz wystaw i promotor sztuki polskiej. Nowojorski tygodnik „Kurier Plus” od kilku lat zamieszcza jego ilustracje.
Spotkanie autorskie było podzielone na 4 części, w trakcie których Janusz Skowron opowiadał: o Nowym Jorku oraz o swoim życiu w tym mieście, o życiu polonijnym w Stanach Zjednoczonych, o swoich podróżach oraz o swoich dokonaniach artystycznych. Jego opowieści były ilustrowane krótkimi filmami oraz fotografiami, wykonanymi podczas podróży. Wystawę fotografii można było oglądać jeszcze do 6 lipca w Czytelni MiPBP.
W spotkaniu uczestniczyła licznie przybyła publiczność.
Kolejny artysta goszczący na plenerze, poeta, prozaik, malarz Marcin Niziurski zaprosił mieszkańców Kolbuszowej w dniu 6 lipca o godzinie 16.00 do czytelni w MIPBP. Podczas spotkania Niziurski promował swoją książkę pt. „Kolbuszowa”. Jak sam mówi i pisze o sobie Marcin Niziurski: „Urodziłem się w 1950 roku w Warszawie. Obecnie mieszkam w Izabelinie - enklawie w Kampinoskim Parku Narodowym. Ukończyłem warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Pracę dyplomową robiłem w zakresie grafiki artystycznej (pracownia technik metalowych prof. Andrzeja Rudzińskiego).
Moją pierwszą publikacją w formie książkowej był zbiór krótkich form prozatorskich „Ja” (1994 r.), towarzyszący wystawom malarskim jako swoisty autorski komentarz do obrazów.
Następnie wydałem:
- zbiory krótkich form prozą „Dobry Kamień” i „Lasy przydomowe”
- satyryczną powieść „Wszechświat” o konieczności posiadania marzeń
- książkę wierszy „Stany lotne”
- powieść „Przedświaty” o alienacji jednostki i potrzebie wolności
- książkę wierszy „W nawiasie”
- zbiór utworów rozproszonych „Varia, czyli poduszkowy przegląd pojęć”
- zbiory krótkich form prozą „Złoto Wysowej” i „Dobry Kamień”.
Ostatnio ukazał się drukiem „Rok przestępny” - książka dokumentująca mój rok 2008.
Sporadycznie zajmuję się krytyką artystyczną oraz publicystyką turystyczno - krajoznawczą.
Jestem autorem ponad stu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, a także pomysłodawcą oraz organizatorem wielu wystaw zbiorowych, plenerów, artystycznych wydarzeń interdyscyplinarnych. Moje obrazy olejne, akrylowe, rysunki piórkiem, grafiki, kompozycje przestrzenne znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzeach w Polsce i licznych krajach europejskich, w Australii, Japonii, Egipcie, Republice Południowej Afryki, Argentynie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych.
Spośród posiadanych zainteresowań powinienem wyróżnić literaturę, historię, geografię, kosmologię, krajoznawstwo zwłaszcza Małopolski i Karpat, ogród, las, pieszą turystykę górską i nizinną. Lubię sporty wodne, jazdę na rowerze, narty śladowe. Żona Barbara jest prawnikiem, a córka Martyna filologiem klasycznym”.
http://www.mniziurski.free.art.pl/o_sobie.htm 2010-07-06
Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze. Sam autor wprowadził słuchaczy w wakacyjny nastrój swoich przygód. Odkrycie Kolbuszowej, jak sam mówił „Mojej Kolbuszowej” łączyło się ze spotkaniem dobrych ludzi z Kolbuszowej. Dla miłośników historii i regionu jest to kolejne źródło wiedzy na temat początków Kolbuszowej i jej związków ze świtem. Książkę można kupić w księgarni „Pegaz” w Kolbuszowej.
Kolejnym punktem spotkań ze sztuką będzie wystawa, której uroczyste otwarcie odbędzie się w dniu 7 lipca w Galerii Miejskiej przy Liceum Plastycznym w Rzeszowie o godzinie 19.00. Na tę wystawę zapraszają wcześniej wspomniany już Janusz Skowron z USA i Zbigniew Nowosadzki z Warszawy.
Zbigniew Nowosadzki urodzony 22 lipca 1957 r. w Zamościu, mieszka w Warszawie. Ukończył zamojskie Liceum Plastyczne. Studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego przy UMCS w Lublinie w pracowniach prof. Maksymiliana Snocha, Ryszarda Winiarskiego i Ryszarda Lisa. Dyplom uzyskał w 1983 r. W latach 1987-1992 prowadził autorską galerię sztuki współczesnej „Żar” przy szkole podstawowej nr 146 w Warszawie. W latach 1997-2004 sprawował kierownictwo artystyczne nad galerią „Otwarte Koło” w Wilanowie. Członek grupy „Via Varsovia” oraz nowojorskiej grupy „Emocjonaliści”. Podczas pleneru malarskiego w dniu 14 lipca na rynku kolbuszowskim odbędzie się również przygotowany przez uczestników pleneru dzieci i młodzieży happening z okazji 600 rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Zakończenie jubileuszowego pleneru odbędzie 17 lipca tj. w piątek roboczą wystawą w Galerii „G” Gimnazjum nr 2 w Kolbuszowej.
Tego dnia będzie można podziwiać powstałe podczas warsztatów plastycznych prace plastyczne dzieci i zaproszonych artystów.
Pliki do pobrania
