Dziś jest: Wtorek, 6.5.2025 03:24

Kolbuszowa

 

Aktualności

Kampanie Społeczne

17-11-2009

 

                        Kampania Społeczna trwa od 16 listopada 2009r. do 13 grudnia 2009r.

                        Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest 19 listopada 2009r.

 

 

84 milimetry ryzyka…

 

                 Najchętniej kupowany papieros z filtrem, jest długi na 84 milimetry. Jego spalenie trwa ok. 8 minut. Dziennie wypalona paczka papierosów to ok. 160 minut, czyli palacz funduje swemu organizmowi  3 godzinną inhalację truciznami.  Przez tydzień palacz zajęty jest papierosami przez ok. dobę, przez miesiąc – ponad 4  doby… etc. W skali dekady lat, albo dwóch czy trzech, ilość „wypalonego” czasu,  jest ogromna.  Jest to czas nie służący w zasadzie niczemu dobremu, ale z reguły jest to czas „bijący” palacza po zdrowiu, a już na pewno po kieszeni.

                 No, ale cóż, każdy jest kowalem swojego losu… Zmarły niedawno na raka płuca znany kardiochirurg prof. Zbigniew Religa, palący papierosy od 14. roku życia i podkreślający często, że palenie jest jego osobistą sprawą, w jednej z ostatnich publicznych wypowiedzi jednoznacznie opowiedział się przeciwko papierosom: „(…) gdybym miał taką wiedzę na temat palenia, jaką mam teraz, prawdopodobnie nigdy nie zacząłbym palić. Zwracam się też z apelem do palaczy: starajcie się rzucić palenie! A tych, którzy dopiero zaczynają sięgać po papierosy, chciałbym ostrzec: moja choroba jest najlepszym dowodem na to, że palenie jest rzeczywiście niebezpieczne i może zabić”.

                I nie chodzi tylko o zobligowanie producentów do zamieszczania ostrzegawczych napisów na możliwie największej powierzchni papierosowego opakowania (na ponad połowie i to po obydwu stronach paczki), bo takie zapisy obowiązują już w wielu krajach, także w Polsce, ale o wprowadzenie obok ostrzeżeń słownych również kolorowych obrazów oraz zdjęć, wzmacniających antynikotynową perswazję.

                Producenci wyrobów tytoniowych posługują się wyglądem opakowań i stosują  szereg technik reklamowych nakierowanych na uatrakcyjnienie tytoniu. Sposób pakowania i etykietowania  papierosów ma istotne znaczenie dla atrakcyjności produktu, a nawet wpływa na ich dostępność dla niektórych grup konsumentów. Małe opakowania  zawierające mniej niż 20 sztuk oraz sprzedaż papierosów na sztuki została wyeliminowana w 1996 roku ustawowym zakazem sprzedaży. W tym samym czasie (ze skutkiem na rynku od czerwca 1998 r.) wprowadzono obowiązek naklejania na opakowania wyrobów tytoniowych etykiet o radykalnej treści ostrzegających o ryzyku związanym z paleniem tytoniu. Pionierskim  rozwiązaniem(w Europie) było  przeznaczenie po 30%  największych płaszczyzn opakowania na etykiety  ostrzegawcze. Na ścianie bocznej opakowania papierosów zamieszczana jest  informacja o zawartości substancji smolistych
i nikotyny.

                 Problem  jednak w tym, że same napisy, nawet największe, na dodatek pisane tłustą czcionką, nie robią już na palaczach większego wrażenia. Dzięki swej wszechobecności wydają się już niemal przezroczyste. Nie są więc ani najlepszym, ani najskuteczniejszym nośnikiem antynikotynowych przesłań.   Przykłady krajów, które wprowadziły już do swego prawodawstwa ostrzeżenia nowego typu dowodzą, że na palaczy znacznie bardziej oddziałują przestrogi obrazowo-słowne. Czy także dlatego, że nie brakuje wśród nich zdjęć wręcz drastycznych, pokazujących np. skutki palenia poprzez zdjęcia ludzi oraz ich narządów czy organów ciała z uwidocznionymi  zmianami chorobowymi i to w mocno zaawansowanym stadium?

 

 

Papierosy zjadają Cię żywcem

 

 

                Pod tym hasłem przebiegać będzie 19 listopada Światowy Dzień Rzucania Palenia. Palenie papierosów prowadzi do uzależnienia, które ma wymiar psychiczny oraz wymiar fizjologiczny.

                Substancją uzależniającą jest nikotyna. Wskaźnikami uzależnienia od nikotyny są: budzenie się w nocy „na papierosa”, zapalenie papierosa w pierwszych minutach po przebudzeniu, palenie dużej liczby papierosów dziennie, przekładanie używania tytoniu ponad inne zajęcia i zobowiązania.

                Chemicznie „spreparowany” papieros po zapaleniu dostarcza palaczowi nie tylko nikotyny, ale przede wszystkim 4 tys. toksycznych związków chemicznych, w tym ponad 40 substancji o działaniu rakotwórczym. Składniki dymu przenikają z pęcherzyków płucnych do krwioobiegu i są rozprowadzane po całym organizmie. Związki chemiczne uszkadzają nie tylko narządy, ale wpływają również na wszystkie procesy życiowe. Dym tytoniowy podrażnia błonę śluzową nosa i jamy ustnej, przełyku oraz żołądka, prowadzi do jej uszkodzenia, wykazuje właściwości alergizujące, ma działanie toksyczne na układ oddechowy, sercowo – naczyniowy, nerwowy, a także na wszystkie inne narządy i tkanki ( m.in. trzustkę, nerki i pęcherz moczowy), może prowadzić do mutagennych, teratogennych oraz rakotwórczych zmian komórkowych. U kobiety w ciąży, substancje trujące przenikają przez łożysko matki i dochodzą do wszystkich tkanek formującego się płodu.

Na 40 milionów mieszkańców kraju pali aż 9 milionów, przy czym po papierosy sięgają coraz młodsi. Badania wskazują, że 64% chłopców i 53% dziewcząt w wieku 13-15 lat podjęło próbę palenia papierosów, 30% chłopców i 21% dziewcząt próbowało palić przed ukończeniem 10. roku życia. Poważnym problemem jest również zjawisko biernego palenia – w miejscach pracy na wdychanie dymu tytoniowego narażonych jest 19% dorosłych Polaków. Problem biernego palenia najbardziej dotyka dzieci – codziennie ok. 4 miliony z nich wdycha biernie dym tytoniowy w swoich domach lub miejscach publicznych. Zastanów się: czy chcesz wdychać toksyczne związki zawarte w dymie tytoniowym?

                Rzucenie palenia jest trudnym procesem. Organizm pozbawiony substancji uzależniającej może zareagować przykrymi objawami: stanami depresyjnymi, bezsennością, drażliwością, frustracją lub gniewem, stanami lękowymi, niepokojem, wzmożonym apetytem itp. Takie objawy często powodują u osoby rzucającej palenie zniechęcenie i powrót do nałogu. Nie musi tak być! Skorzystaj z pomocy lekarza, możesz również skorzystać z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym 0801108108 oraz otrzymać więcej informacji i materiały edukacyjne w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kolbuszowej ul. 11-go Listopada 10 tel. 17 22 71 150.

 

 

 

 

Pliki do pobrania

wlf_dzieci_15\.mpg
wlf_dzieci_15\.mpg
WLF Dzieci 15
wlf_dzieci_30\.mpg
wlf_dzieci_30\.mpg
WLF Dzieci 30
wlf_dorosli_15\.mpg
wlf_dorosli_15\.mpg
WLF Dorośli 15
wlf_dorosli_30\.mpg
wlf_dorosli_30\.mpg
WLF Dorośli 30

Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

  ul. 11-go Listopada 10
       36-100 Kolbuszowa
           
        NIP: 814-15-73-682
 REGON: 690581382

Informacja:

tel:  17 744 57 71,
      17 227 58 80
fax: 17 227 15 23

Godziny otwarcia urzędu:

             poniedziałki - 8:00 - 16:00

 od wtorku do piątku - 7:30 - 15:30


© 2015 - Powiat Kolbuszowski
Realizacja: Ideo