Dziś jest: Czwartek, 22.5.2025 15:36

Kolbuszowa

 

Aktualności

Na straży pamięci

14-04-2014

 

Zaduma, refleksje oraz wzruszenie towarzyszyło zaproszonym gościom oraz mieszkańcom powiatu kolbuszowskiego, biorącym udział w odsłonięciu i poświęceniu tablicy pamiątkowej, ku czci ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Obchody  4. rocznicy tego dramatycznego wydarzenia odbyły się w sobotę 12 kwietnia, przed budynkiem Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 roku.

 

Obchody czwartej rocznicy Katastrofy Smoleńskiej rozpoczęła Msza Święta, odprawiona w Kolbuszowskiej Kolegiacie. Przewodniczył jej bp rzeszowski Jan Wątroba. W nabożeństwie wzięli udział zaproszeni gości, bliscy ofiar, którzy zginęli w katastrofie prezydenckiego samolotu – pani Krystyna Kwiatkowska, jej córka Kamila, wnuczka Hania oraz siostra generała pani Teresa Kamyczek, mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego, kompania honorowa Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba pod dowództwem kapitana Łukasza Skowrona oraz Orkiestra Wojskowa Rzeszów pod dowództwem tamburmajora mł. chorążego Adriana Sadowskiego. Obecne były także władze powiatowe – starosta kolbuszowski Józef Kardyś, wicestarosta kolbuszowski Wojciech Cebula, Zarząd Powiatu, władze parlamentarne – poseł RP Stanisław Ożóg oraz poseł RP Zbigniew Chmielowiec. Obecne były także władze gminne, poczty sztandarowe, motocykliści, przyjaciele generała Bronisława Kwiatkowskiego oraz wielu znamienitych gości.

 

Pamięć wbrew wszystkiemu

Ks. biskup podczas homilii podkreślił, że świątynia to miejsce oddawania pamięci. - Tu przeżywamy rocznice wydarzeń chwalebnych i tych tragicznych. W świątyni chcemy wskrzeszać pamięć o wydarzeniach dawnych, ale i tych świeżych - mówił biskup. - Dzisiaj fara w Kolbuszowej stała się zwornikiem pamięci narodowej – dodał ks. bp Jan Wątroba. Ksiądz biskup zaznaczył również, że pamięć o tragedii smoleńskiej bardzo często napotykała i nadal napotyka na trudności, że jest wyszydzana i wyśmiewana, a pamięć powinna trwać wbrew wszystkiemu. Biskup zwrócił się także do rodzin, które straciły swoich bliskich 10 kwietnia 2010 roku. – Nie smućcie się, że ich straciliście, ale cieszcie, że ich mieliście – mówił do nich. Wzywał również wszystkich zgromadzonych do stania na straży pamięci o poległych w 1940 roku w lesie katyńskim oraz tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.

 

Odsłonięcie i poświęcenie

Po nabożeństwie zebrani goście w kolumnie, którą poprowadzili motocykliści, orkiestra wojskowa, kompania honorowa oraz poczty sztandarowe przemaszerowali przed budynek Zespołu Szkół Technicznych, gdzie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej. Znalazła się na niej płaskorzeźba Pary Prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, generała Bronisława Kwiatkowskiego oraz nazwiska osób pochodzących lub związanych z Podkarpaciem: posła RP Leszka Deptuły, posłanki RP Grażyny Gęsickiej, gen. dyw. Kazimierza Gilarskiego oraz senatora RP Stanisława Zająca. Starosta Józef Kardyś, podczas swego przemówienia podkreślił, że wszyscy, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem mieli swoje plany i marzenia, które nigdy nie zostały zrealizowane. - Ich życie zostało nagle przerwane, plany ich rodzin w jednej chwili zniweczone – mówił starosta kolbuszowski. - Nie możemy pozwolić, aby pamięć o tych, którzy pielgrzymowali do Katynia, by oddać hołd pomordowanym w lesie katyńskim w 1940 roku, zatarła się. Musimy wspólnie dbać o to, aby ocalić ich od zapomnienia oraz oddać im należną cześć – dodał Józef Kardyś. Krystyna Kwiatkowska, żona śp. Gen. Bronisława Kwiatkowskiego, podziękowała za pamięć i zaproszenie na sobotnią uroczystość. Zaznaczyła, że tego typu gesty i wydarzenia mają dla niej i jej rodziny bardzo ważne znaczenie. - Takie zaproszenia podtrzymują nas na duchu i udowadniają nam, że życie naszych mężów tak bardzo oddanych ojczyźnie, a także śmierć, nie poszła na marne – mówiła 12 kwietnia pani Krystyna Kwiatkowska. Wdowa po generale kilka słów skierowała także do młodych ludzi. - Mój mąż wyrósł z tej ziemi. Zawsze powtarzał, że tutejsi mieszkańcy i ciężka praca nauczyła go szacunku do ludzi i do życia. Chciałabym, żebyście o tym pamiętali – mówiła zwracając się do zgromadzonej młodzieży.

 - Praca, wiedza, doświadczenie jest ważne, ale niezwykle istotny jest również szacunek dla drugiego człowieka. Warto być w życiu pracowitym i warto być dobrym członkiem – dodała pani Krystyna Kwiatkowska. Podczas uroczystości, poseł RP Stanisław Ożóg, odczytał list od prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, który nie mógł osobiście uczestniczyć w uroczystości. W nadesłanym piśmie prezes Jarosław Kaczyński wskazał, że dla ludzi, którzy zginęli pod Smoleńskiem służba ojczyźnie stanowiła najwyższe posłannictwo. - Otrzymaliśmy od nich lekcję dojrzałego i zaangażowanego patriotyzmu, czym zasłużyli na pamięć o nich – dodał poseł Stanisław Ożóg, odczytując list.

 

Koszmarne wspomnienia

Młodzież z Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej, przygotowana pod kierunkiem nauczycielek – Grażyny Pełki oraz Barbary Szafraniec, w programie artystycznym przypomniała tragiczne wydarzenia z 1940 oraz z 2010 roku. Ich występ jeszcze raz na nowo z zaułków pamięci wydobył tragiczne kwietniowe obrazy i trudne wspomnienia, sprzed czterech lat. Przypomniał również o mordzie katyńskim i setkach tysięcy zabitych wówczas Polakach. Po występie uczniów zebrani goście oraz mieszkańcy obejrzeli wystawę poświęconą generałowi Bronisławowi Kwiatkowskiemu.

Więcej zdjęć na funpage'u Powiatu Kolbuszowskiego: www.facebook.com/powiatkolbuszowski.

Barbara Żarkowska

 

Uroczystości...
W nabożeństwie...
Msza Święta została...
W uroczystym...
Przemarsz pocztów...
Uczennice ZST. Fot....
Uroczysty...
Orkiestra wojskowa.
Przemarsz ulicami...
Przemarsz.
Zebrani goście.
Wicestarosta...
Uroczyste...
Poświęcenie tablicy...
Córka generała...
Krystyna...
Występ młodzieży...

Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

  ul. 11-go Listopada 10
       36-100 Kolbuszowa
           
        NIP: 814-15-73-682
 REGON: 690581382

Informacja:

tel:  17 744 57 71,
      17 227 58 80
fax: 17 227 15 23

Godziny otwarcia urzędu:

             poniedziałki - 8:00 - 16:00

 od wtorku do piątku - 7:30 - 15:30


© 2015 - Powiat Kolbuszowski
Realizacja: Ideo