Aktualności
Nagrody dla naszych twórców
Zarząd Województwa Podkarpackiego na wniosek Starosty Kolbuszowskiego w uznaniu pracy twórczej na skalę międzynarodową na rzecz kultury powiatu kolbuszowskiego, przyznał nagrodę za całokształt swojej działalności Władysławowi Pogodzie - muzykowi ludowemu - skrzypkowi z Huciny oraz za szczególne osiągnięcia wyróżniony został Maksymilian Michał Starzec - artysta plastyk z Kolbuszowej.
Pasją Władysława Pogody jest muzyka. Jest skrzypkiem samoukiem. Gra w słynnej kolbuszowskiej kapeli i mimo prawie 90 lat jest wulkanem energii i dobrego humoru. Przypomina kolejnym pokoleniom zapomniane lasowiackie przeboje. - Tak muzykę lubię jak ten świat, który piękny jest. Bo muzyka nikogo nie zabije, nikomu na złość nie zrobi ino go przyprowadza do miłości – mówił podczas uroczystości Władysław Pogoda.
Pan Władysław Pogoda jest wyróżniającą się osobowością wśród muzyków - folklorystów. Gra na skrzypcach i śpiewa. Muzyka ludowa przenika całe jego życie. Jest współtwórcą a od 1990r. kierownikiem jednej z najpopularniejszych kapel ludowych na terenie województwa podkarpackiego. Początki zespołu nazywanego dzisiaj Kapelą Władysława Pogody sięgają 1960r. Skład zespołu zmieniał się na przestrzeni lat, Władysław Pogoda trwał w nim niezmiennie, obecnie jest najstarszym członkiem zespołu. Władysław Pogoda wraz z zespołem prowadzi bardzo aktywną działalność, promując muzykę ludową ziemi lasowiackiej. Repertuar zespołu stanowią oryginalne lasowiackie melodie z okolic Kolbuszowej. Są to polki, tramelki, oberki, weselne, równe, cholewicki, walczyki grane „od zawsze” na kolbuszowskich weselach i zabawach. Zespół koncertuje na scenach polskich i zagranicznych. Bierze udział w różnego rodzaju przeglądach, konkursach i festiwalach o charakterze regionalnym i ogólnopolskim, osiągając liczne sukcesy. Posiada nagrania płytowe, wielokrotnie prezentowany był na antenie radiowej i w programach telewizyjnych. Można tutaj wymienić nagrania dla I Programu Polskiego Radia i TVP oraz do programu „Folkowe Nutki”, uczestnictwo w koncercie z okazji jubileuszu I Programu Polskiego Radia w Warszawie, udział w imprezach towarzyszących na Festiwalu Sopot ’95, udział w programie TV „Swojskie Klimaty”. Kapela była kilkakrotnie laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu nad Wisłą. Władysław Pogoda jest osobą znaną i cenioną wśród wielu pokoleń, nie tylko w Polsce. W uznaniu zasług dla kultury ludowej Kapela Ludowa Władysława Pogody Kolbuszowej otrzymała w 1996r. nagrodę Ministra Kultury i Sztuki imienia Oskara Kolberga. W ubiegłym roku Władysław Pogoda zajął II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych w Bukowinie Tatrzańskiej. Poprzez działalność popularyzującą folklor, tradycje i zwyczaje ludowe Władysław Pogoda wnosi olbrzymi wkład dla rozwoju kultury ludowej naszego regionu. Rada Gminy Niwiska Uchwałą Nr V/26/07 z dnia 20 lutego 2007r. jako wyraz szczególnego uznania zasług Władysława Pogody dla kultury i promocji Gminy Niwiska, nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Gminy Niwiska.
Na zaproszenie Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego kapela uczestniczyła w dniu 28 maja 2009r. w pałacu Prezydenckim podczas obchodów „Dnia Samorządu Terytorialnego”. Poza działalnością muzyczną Władysław Pogoda jest człowiekiem bardzo życzliwym, skromnym, służy pomocą i wsparciem każdemu kto tego potrzebuje.
Pan Maksymilian Starzec, jest jednym z wielu organizatorów, pomysłodawcą a także animatorem oraz koordynatorem OGÓLNOPOLSKIEGO PLENERU MALARSKIEGO od 2000 r. w Kolbuszowej. Dzięki jego zaangażowaniu w pracę na rzecz Pleneru, co roku odbywają się one na bardzo wysokim poziomie. Plener z udziałem artystów z całej Polski, Austrii oraz z Ukrainy i USA, co roku jest spotkaniem artystów z młodzieżą szkolną, która pod okiem fachowców kształtuje swoją wrażliwość i zdolności. Pan Maksymilian stworzył, przy dobrej współpracy z urzędami i Zespołem Szkół nr 2 w Kolbuszowej oraz innymi jednostkami w Kolbuszowej, w Rzeszowie a także Mielcu i Łańcucie, doskonałe warunki do pracy twórczej artystów. Przy wielkim wkładzie sponsorów i pracy społecznej wielu osób oraz Pana Maksymiliana artystom zapewnione są każdorazowo doskonałe warunki pracy. Warto przypomnieć, że po plenerach powstaje każdorazowo wystawa i kolorowy katalog oraz dodatkowo zbiór zdjęć poplenerowych na płytach CD. Pan Maksymilian Starzec jest też artystą i posiada własny dorobek artystyczne w kraju i na świecie, który również zasługuje na uznanie. Od wielu lat czynnie wystawia swoje dzieła z grupą „Emocjonalistów”. Na co dzień Pan Maksymilian jest bardzo życzliwym, skromnym, lubianym i szanowanym człowiekiem.
11 lipca 2010 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, twórcy zasłużeni dla kultury i sztuki naszego regionu odebrali z rąk Członka Zarządu Województwa Podkarpackiego Jana Burka nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego. - Zarząd Województwa Podkarpackiego biorąc pod uwagę dorobek artystyczny twórców z naszego regionu już po raz jedenasty przyznał im nagrody. Jest to forma podziękowania i docenienia dla ludzi, którzy z takim zaangażowaniem i pasją przyczyniają się do ochrony i rozwoju dziedzictwa kulturowego w naszym województwie. Jednocześnie przyznając nagrody chcemy zachęcić wszystkich artystów do dalszej działalności na rzecz kultury i sztuki. W imieniu Zarządu Województwa Podkarpackiego serdecznie gratuluję wszystkim laureatom i życzę wielu kolejnych sukcesów i wybitnych osiągnięć" - mówił w trakcie uroczystości Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Jan Burek.
Podczas uroczystości rozdania nagród zaprezentowali się wybrani laureaci m. in. Władysław Pogoda ze swoją kapelą
Nagrodami indywidualnymi uhonorowano 31 osób, w tym 24 osoby za całokształt działalności i 7 za szczególne osiągnięcia.
Katarzyna Cesarz
Anna Jarosz
WDK_foto Adam Kus