Dziś jest: Środa, 7.5.2025 04:15

Kolbuszowa

 

Aktualności

Poznaj nowego Komendanta Policji

31-08-2010

 

Rozmowa z mł. insp. mgr inż. Robertem Pastułą – Komendantem Powiatowej Policji w Kolbuszowej.

 

 

P. Komendancie. Od kilku miesięcy pełni pan funkcję Komendanta Powiatowego Policji w Kolbuszowej. Proszę przedstawić mieszkańcom powiatu kolbuszowskiego swoją osobę?

 

- Pochodzę z Dębicy. Chociaż moje korzenie są po części kolbuszowskie. Stąd pochodził mój tata. Ukończyłem Akademie Rolniczą w Krakowie Wydział Melioracji Wodnych. Do Policji wstąpiłem w 1991r.  W 1993r. Ukończyłem Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie. Początkowo pracowałem w Wydziale Dochodzeniowo Śledczym Komendy Rejonowej Policji w Dębicy. Zajmowałem się głównie problematyką wypadków drogowych. W 1997r. ukończyłem studia podyplomowe o kierunku Kryminalistyczna Rekonstrukcja Wypadków Drogowych, na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Również w 1997r. zostałem powołany na stanowisko Komendanta Komisariatu Policji w Żyrakowie w powiecie dębickim. Tam służbę pełniłem do 2003r. kiedy to komisariat, którym kierowałem został zlikwidowany, a w jego miejsce utworzono trzy posterunki. Wtedy Komendant Powiatowy Policji w Dębicy mianował mnie - zastępcą Naczelnika Sekcji Prewencji i Ruchu  Drogowego. Nadzorowałem policjantów ruchu drogowego i dzielnicowych. W tym czasie byłem przedstawicielem Komendanta Powiatowego Policji w Dębicy w Komisji Bezpieczeństwa przy Staroście Dębickim. Pełniłem również funkcję Naczelnika Wydziału Dochodzeniowo Śledczego KPP w Dębicy. W 2007 roku zostałem powołany na stanowisko Komendanta Powiatowego Policji w Ropczycach, a od 19 kwietnia 2010r. Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji powołał mnie na stanowisko Komendanta  Powiatowego Policji w Kolbuszowej. Jak widać w prawie 20 letniej karierze zawodowej pełniłem różne funkcje. Doświadczenie moje jest bogatsze także dzięki ukończonym w 2009r. studiom podyplomowym na kierunku Zarządzanie Jednostkami Administracji Publicznej w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.

 

Jakie zmiany czekają naszą komendę pod Pańskim kierownictwem?

 

- Jednostka ta funkcjonuje dobrze, dlatego nie przewiduje dużych zmian. Jak każda organizacja, nasza komenda musi się reorganizować i dostosowywać do nowych wyzwań i uwarunkowań. Zmienia się nasze otoczenie, rozwija się technika, głównie elektronika, informatyzacja, łączność. Następuje rozwój nowych nieznanych dotąd przestępstw. Przestępcy też korzystają z dobrodziejstw techniki. Więc i my musimy sprostać wyzwaniom. Dlatego jako jedna z pierwszych  zmian widzę potrzeba powiększenia służby wspomagającej o jeszcze jeden etat informatyka, który będzie miał za zadanie dbać o to by systemy teleinformatyczne i sprzęt działały prawidłowo. Rok ubiegły to dość znaczne reorganizacje w całej podkarpackiej Policji, również i w Komendzie Powiatowej Policji w Kolbuszowej, zmniejszono kilka stanowisk średniej kadry kierowniczej. W chwili obecnej w komendzie naszej jest też 7 wakatów. Z uwagi na braki kadrowe potrzeba było trochę przeorganizować system pracy policjantów patrolowych, ruchu drogowego i dzielnicowych. Wiąże się to z potrzebą zapewnienia ciągłości służby i prawidłowej reakcji na zgłaszane zdarzenia. Powiat kolbuszowski jest dość zagrożony zdarzeniami drogowymi. Jest tu relatywnie dużo kolizji i wypadków drogowych. Dlatego też postanowiłem wzmocnić służbę ruchu drogowego dodatkowym etatem, który  jednak będę musiał przekształcić z etatu dzielnicowego. Na chwilę obecną staramy się o pozyskanie nowych etatów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, ale nie będzie to łatwe. Inne komendy także mają problemy kadrowe. Również przeniosę jeden etat z wydziału kryminalnego, który to wydział i tak bardzo dobrze funkcjonuje, do Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego. Będzie to etat dla policjanta zajmującego się postępowaniami o wykroczenia. W ten sposób odciążę trochę policjantów ruchu drogowego i patrolowców od prowadzenie tych postępowań. Chcę by byli częściej na ulicy niż w biurach. Dużą wagę przywiązywał będę do profesjonalizmu działania. Ja zawsze podkreślam że my służymy, nie pracujemy i to chciałbym, aby wszyscy policjanci wiedzieli i tak podchodzili do tego co robią. Wymagam od policjantów rzetelności, zdecydowania w swoich działaniach, konsekwencji, ale i kultury.

 

Jak Pan ocenia stan bezpieczeństwa w naszym powiecie? W porównaniu z latami ubiegłymi przestępczość rośnie, czy spada? Komenda Powiatowa Policji w Kolbuszowej zajmuje czołowe miejsce wśród komend powiatowych w rankingach pod względem wykrywalności przestępstw, przeprowadzanych skutecznych akcji. Warto podkreślić również zajmowane wysokie lokaty w zawodach sportowych. Co złożyło się na tak dobre oceny i lokaty?

 

- Jak już powiedziałem przestępczość przede wszystkim się zmienia. Jak zaczynałem służbę nikt nie słyszał o oszustwach internetowych, a teraz to jest bardzo powszechne przestępstwo. Sprawcy przestępstw posługują się coraz nowszymi metodami i narzędziami. Ogólnie patrząc na statystyki to powiat kolbuszowski należy do najbezpieczniejszych na Podkarpaciu. W większości statystyk wykrywalności zajmujemy czołowe miejsca. Jest to zasługa moich poprzedników,  którzy dobrze kierowali tą jednostką. Jest to zasługa również władz samorządowych, bo współpraca układa się wzorowo, i mamy dużą pomoc tego środowiska. Ale główna zasługa jest policjantów , którzy w tej jednostce dobrze realizują swoją profesje. Kadra z którą współpracuje jest dobrze przygotowana. Posiadają dużą wiedzę i doświadczenie. Muszę także przyznać że zaangażowanie policjantów w to co robią jest ogromne i to wszystko  składa się na wyniki jakie osiągamy. Ilość zdarzeń jakie odnotowujemy jest porównywalna z latami ubiegłymi. Ważne jest to że nie odnotowujemy dużej ilości przestępstw poważnych, o dużym ciężarze gatunkowym. Jednak występują przestępstwa uciążliwe społecznie, kradzieże, włamania, bójki i pobicia. Dość dużo jest czynów z kategorii przestępstw przeciwko rodzinie, głównie znęcanie się nad członkami rodziny. To przestępstwo nieodparcie wiąże się zazwyczaj z nadużywaniem  alkoholu. Jak już wspominałem jest dużo zdarzeń drogowych. Te zaś wiążą się ze znacznym wzrostem ilości pojazdów. Pojazdy są coraz szybsze, drogi coraz lepsze, to powoduje wzrost prędkości, przy braku wyobraźni często dochodzi do poważnych zdarzeń drogowych, a skutki ich są czasami tragiczne. Odnotowujemy też niemałą ilość nietrzeźwych kierujących. To bardzo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu. No i na koniec jeszcze jedno. Kolbuszowski rynek musi zostać  oczyszczony z tych , którzy tam spożywają alkohol, a nie rzadko zaczepiają przechodniów. Stawiam sobie to jako jeden z priorytetów. Ale do tego by to skutecznie wykonać potrzebna jest dobra współpraca z władzami samorządowymi miasta. Potrzebny jest regulamin korzystania z plant na rynku. W tej kwestii już porozumiałem się z Panem Burmistrzem. Myślę że również uda się miastu zainstalować monitoring na plantach . To nam bardzo pomoże.

 

Kończąc naszą rozmowę trwa kolejna edycja konkursu Bezpieczne wakacje 2010 r.  Proszę przybliżyć główne cele oraz warunki przystąpienia do konkursu.

 

- W Dniu Dziecka rozpoczęła się kolejna edycja wojewódzkiego konkursu prac plastycznych dla dzieci i młodzieży „Bezpieczne wakacje” 2010 oraz konkursu na projekt działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w środowisku lokalnym. Prace można przesyłać do 22 września 2010r. Organizatorem obu konkursów są: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie. Patronat nad konkursem objął Wojewódzki Zespół ds. Bezpieczeństwa Wypoczynku Dzieci i Młodzieży.

 

Konkurs plastyczny.

Tematyka konkursu związana jest z bezpiecznym zachowaniem w każdej sytuacji, w której może się znaleźć młody człowiek w czasie letniego wypoczynku. Jednym z głównych celów, jakie postawili sobie organizatorzy jest edukowanie i uwrażliwienie na właściwe zachowania w różnych sytuacjach społecznych oraz kształtowanie umiejętności i nawyku wyboru bezpiecznych zachowań przez młodzież w codziennych sytuacjach życiowych. Konkurs jest adresowany do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz placówek letniego wypoczynku. Prace konkursowe powinny poruszać tematykę:

a. bezpieczny pobyt w górach, nad morzem i w lesie,

b. bezpieczna szkoła,

c. bezpieczne miejsce zamieszkania,

d. bezpieczny Internet,

e. bezpieczna droga,

f. zagrożenie używkami (papierosy, alkohol, narkotyki),

g. przemoc rówieśnicza,

h. subkultury młodzieżowe.

Szczegółowy regulamin można znaleźć na stronie internetowej www.podkarpacka.policja.gov.pl

Prace można przesyłać od 1 czerwca do 22 września 2010r. do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu uczestników konkursu Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej lub Powiatowej Policji z terenu województwa podkarpackiego.

 

Konkurs na projekt działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w środowisku lokalnym.

Cel konkursu jest jasno określony: podejmowanie inicjatyw profilaktycznych w środowisku lokalnym. Konkurs jest adresowany do młodzieży ze szkół gimnazjalnych, która poprzez projekty konkursowe chce poprawić bezpieczeństwo w swoim otoczeniu. Warunki, jakie muszą spełnić uczestnicy konkursu i zgłaszane przez nich projekty można odszukać w Regulaminie Konkursu, dostępnego na stronie www.podkarpacka.policja.gov.pl. Wszystkim, którzy zdecydują się wziąć udział w konkursie pomocny będzie również „Schemat projektu działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w środowisku lokalnym”. Prace należy przesłać do 22 września 2010r. do Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie na adres ul. Dąbrowskiego 30, 35-036 Rzeszów.

Pytania dotyczące konkursów można kierować na adres e-mail: lub

 

Zapraszamy do udziału w konkursie!        

 

 

 


Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

  ul. 11-go Listopada 10
       36-100 Kolbuszowa
           
        NIP: 814-15-73-682
 REGON: 690581382

Informacja:

tel:  17 744 57 71,
      17 227 58 80
fax: 17 227 15 23

Godziny otwarcia urzędu:

             poniedziałki - 8:00 - 16:00

 od wtorku do piątku - 7:30 - 15:30


© 2015 - Powiat Kolbuszowski
Realizacja: Ideo