Aktualności
Rozstrzygnięto Powiatowy Konkurs „Wolontariusz Powiatu Kolbuszowskiego”
Rozstrzygnięto Powiatowy Konkurs „Wolontariusz Powiatu Kolbuszowskiego”
W dniu 28 października 2010r. na XLVIII Sesji III Kadencji Rady Powiatu w Kolbuszowej ogłoszono wyniki Powiatowego Konkursu "Wolontariusz Powiatu Kolbuszowskiego". Nominowanych do tego tytułu zostało 7 osób.
Kapituła konkursu dokonała wyboru Laureata Konkursu. Została nim Pani Barbara Burek z Raniżowa.
Wszystkim zakwalifikowanym do konkursu przyznano tytuł „Nominowany do tytułu Wolontariusza Powiatu Kolbuszowskiego” tj.:
1. Ewa Wójcicka z Kolbuszowej
2. Maria Rzeszutek z Cmolas
3. Maria Strzępa z Niwisk
4. Ks. Andrzej Cag z Komorowa
5. Lek. med. Ryszard Stec z Majdanu Królewskiego
6. Roman Jaskuła z Raniżowa.
Wręczenia statuetek dokonali: Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś, Przewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Kopeć oraz Wicestarosta Waldemar Macheta.
Poniżej przedstawiamy sylwetki osób nominowanych do tytułu
„Wolontariusz Powiatu Kolbuszowskiego”:
Pani Barbara Burek posiada umiejętności zorganizowania czasu wolnego dla siebie i innych. Stawia sobie określony cel i wymaga od siebie jego realizacji. Jest osobą otwartą i posiada umiejętność pracy w zespole. Asertywność, kreatywność a przede wszystkim empatia to cechy, które są charakterystycznym wyznacznikiem osobowości Pani Barbary Burek.
Zaczynała od pracy w samorządzie klasowym i szkolnym. Od 2004 Barbara Burek mając zaledwie 16 lat, zaczęła prowadzić grupę młodzieżową – Oaza przy parafii WNMP w Raniżowie. Organizuje dzieciom i młodzieży czas wolny w formie imprez okolicznościowych np. andrzejki, opłatek. Prowadzi cotygodniwe spotkania w grupach. Poprzez szereg szkoleń i przygotowań zaczęła aktywnie włączać się w inicjatywy lokalnej partii i diecezji sandomierskiej. W latach 2005-2010 jest odpowiedzialną za pracę i organizację wolontariuszy w programie integracyjnym „Ognisko” – organizowanym przez Podkarpacki Związek Byłych Pracowników PGR w Domu Parafialnym w Raniżowie – gdzie w sposób ciągły są organizowane zajęcia dla dzieci przedszkolnych – sama biorąc czynny udział w pomocy dzieciom niepełnosprawnym.
W 2007r. jako wolontariusz pełniła funkcję wychowawcy kolonijnego w Myczkowcach, organizowanego przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Od 4 lat systematycznie poświęca czas wyjazdom na ferie i wakacje rekolekcyjne, oazowe w których pełni rolę opiekuna i animatora grup młodzieżowych. Zaangażowana jest także w Diakonie Ewangelizacji diecezji sandomierskiej, która prowadzi projekty i akcje ewangelizacyjne w różnych miejscowościach woj. podkarpackiego, np. w Chobrzanach, Stanach. Od Początku studiów (2007r.) aktywnie działa w Duszpasterstwie Akademickim „Wieczernik” prowadząc spotkania z grupami studentów. Należy także do Scholii Akademickiej, która prowadzi coraz więcej koncertów, m. in. w domach kultury, rzeszowskich kościołach, okolicznościowych imprezach i uroczystościach. W D.A. „Wieczernik” prowadzi także kronikę pamiątkową.
W ubiegłym roku wyjechała na międzynarodowe spotkanie członków duszpasterstwa akademickich do Rzymu. W roku 2008 otrzymała tytuł Pomostowego Lidera. W roku 2009 była Liderem Rejonu w ogólnopolskiej akcji SZLACHETNA PACZKA w rejonie podkarpackim. Przy współpracy z młoda grupą wolontariuszy z Raniżowa, udało się pomóc 17 najuboższym rodzinom w gminie Raniżów. Akcja polegała na przeszkoleniu wolontariuszy, zankietowaniu rodzin, wyszukiwaniu darczyńców oraz dostarczeniu paczek na święta. Wraz z innymi współorganizowała zbiórkę żywności na terenie gminy. Również w obecnym roku będzie pełnić rolę lidera rejonu akcji. Od 2010r. jest członkiem Koła Naukowego Animatorów Kultury przy Uniwersytecie Rzeszowskim, którego celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Barbara Burek jest także członkiem stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Oświaty, Kultury i Sportu w Raniżowie. Pomaga w organizacji okolicznych imprezach organizowanych dla lokalnej społeczności, m. in. „Wigilijny Opłatek”, „Sobótki Raniżowskie”. Podczas tegorocznych wakacji brała czynny udział w zorganizowaniu imprezy lokalnej pt. „Biesiada Rodzinna”, gdzie była wielkim odkryciem dla około 1500 osób uczestniczących w imprezie z dziedziny umiejętności prowadzenia konferansjerki.
Barbara Burek swoimi umiejętnościami gry na gitarze oraz śpiewem prowadziła dziecięcą scholę parafialną oraz darmowe lekcje gry na gitarze.
Podczas tegorocznej powodzi pomagała przy organizacji zbiórki darów dla powodzian z Trześni. Od stycznia 2010r. należy do Diecezjalnego Centrum Ś.D.M. Diecezji Sandomierskiej, która organizuje wjazd na przyszłoroczny Światowy Dzień Młodzieży do Hiszpanii. Odpowiedzialna jest tan za sekcje promocji i konkuruje akcję wyjazdu do Hiszpanii. Angażuje się także w akcje promocyjne na stronach internetowych i w prasie.
Ks. kan. mgr Andrzej Cag urodzony 26 listopada 1953roku w Błażowej. Święcenia kapłańskie przyjął 14 czerwca 1989 roku w Bazylice Katedralnej w Przemyślu. Obowiązki Proboszcza Parafii Komorów pełni od 29 czerwca 1997r.
Jest osobą wyjątkowo zaangażowaną w życie swoich parafian. Praca duszpasterska księdza nie ogranicza się jedynie do słowa Bożego, ale przekłada się na praktyczne czyny skierowane ku najbardziej potrzebującym. Jest osobą niezwykle wrażliwą na ludzkie krzywdy, a szczególnie wtedy jeśli ta krzywda dzieje się najmłodszym. Niezwykły potencjał upatruje w dzieciach i młodzieży, dlatego bardzo chętnie podejmuje inicjatywy mające na celu rozwój i odkrywanie talentów młodych ludzi. Ks. Andrzej Cag jest osobą, która umiejętnie słucha i ma wyjątkowy dar zjednywania sobie ludzi, bardzo często osoby zwracają się do niego o poradę. Tradycjonalista, a jednocześnie sprzymierzeniec nowych wyzwań idących z duchem czasu i postępu. Świadczą o tym choćby działania na rzecz rozwoju miejscowości Komorów, oraz starania o wsparcie działalności ze środków unijnych. Powściągliwy w opiniach, a jednocześnie zawsze mówiący prawdę. Pasjonat muzyki.
Ks. Andrzej Cag jest inicjatorem parafialnego Zespołu Caritas, z jego inicjatywy realizowany jest na terenie miejscowości Komorów program „Dostarczanie naszywek żywności dla najuboższej ludności UE
Z wyjątkowej pasji do muzyki aktywował filie ogniska muzycznego Państwowej Szkoły Muzycznej w Kolbuszowej, w której prowadzone są zajęcia muzyczne dla dzieci i młodzieży przez instruktorów z tej szkoły jak i przez miejscowych z myślą o istniejącej parafialnej orkiestrze dęte. Patronat nad tym rodzącym się dziełem podejmuje istniejące w miejscowości Komorów Stowarzyszenie „Moja mała Ojczyzna Komorów” i Gminny Ośrodek Kultury w Majdanie Królewskim.
Prowadzi grupy liturgiczne: ministrantów, Scholę, Oazę, przyjaciół Seminarium, Panie z Koła, Koło misyjne czy różańcowe. Dzięki istnieniu tych formacji osoby mogą realizować swoje pasje.
Pan Roman Jaskuła jest człowiekiem naszego Stowarzyszenia od 2007 roku. Charakteryzuje się spokojną osobowością w stosunku do innych. Pracuje społecznie na rzecz miejscowości Mazury. Dał się poznać jako dobry organizator oraz człowiek, dla którego dobro mieszkańców oraz rozwój miejscowości jest rzeczą nadrzędną. Chętnie poświęca swój czas dla dobra innych.
Jaskuła Roman organizuje rozgrywki piłki nożnej we wsi Mazury, w których udział biorą dzieci i młodzież. Jeżeli są zawody w innej miejscowości to bardzo często udostępnia im nieodpłatnie własny transport. Swoim zaangażowaniem „przekonał” również starsze osoby do treningów piłkarskich czy gry w piłkę siatkową. Corocznie, wspólnie z innymi członkami Stowarzyszenia organizuje dzieciom i młodzieży, czas wolny w formie imprez okolicznościowych np., andrzejki, dzień dziecka, mikołajki, kuligi, biegi przełajowe, konkursy recytatorskie itp. Oraz dla osób dorosłych, np. imprezy pn. „Dni Mazurów”, wyjazdy integracyjne do Zakopanego, Krakowa itp.
Zaangażowany jest także w działalność Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Mazury, gdzie wszystkie działania prowadzone są z jego udziałem i pomysłowością.
Praca społeczna w czasie wolnym od pracy zawodowej, po godzinach pracy oraz soboty i niedziele jeżeli zaistnieje tak potrzeba.
Pani Maria Rzeszutek jest bardzo pracowitą osobą. Swoim zaangażowaniem daje przykład działalności dla dobra społeczeństwa. W swoich działaniach jest konsekwentna i wytrwała. Podjęte przez Kandydatkę inicjatywy są zawsze realizowane do końca. Nawiązuje życzliwe stosunki z otoczeniem oraz przychyla się do wszelkiej współpracy dla dobra rozwoju środowiska lokalnego.
Kandydatka jest bardzo aktywna w dziedzinie rozwoju kultury ludowej, a także kultywowanie tradycji naszego narodu.
Jest założycielką oraz kierowniczką Zespołu Ludowego „Cmolasianie”. Zespół działa w Samorządowym Ośrodku Kultury w Cmolasie i spotyka się regularnie raz w tygodniu.
W swoim repertuarze Zespół ma liczne przedstawienia obrzędowe, tj. „Wesele Staropolskie”, „Wróżby Andrzejkowe”, „Zoloty”, „Chrzciny”, „Jasełka”, „Śniadanie Wielkanocne”, a także skecze i monologi np. „Skecz unijny”, „Szczęśliwy tatuś”, „Rachunek Sumienia”, „Robol”, „Sanatorium”, „Podróż do Warszawy”, „Rurobik”, „Statystyka”, „Pijące”, „Głuchy sąsiad”, „W biurze pracy”. Autorką scenariuszy do powyżej wymienionych inscenizacji jest Pani Maria Rzeszutek. Bogaty repertuar zespołu wypełniają liczne piosenki ludowe, biesiadne i przyśpiewki na różne okazje, które często są wspomnieniem lat młodości naszej Kandydatki. Zespół Ludowy „Cmolasianie” swoimi występami urozmaica liczne imprezy kulturalne organizowane na terenie Gminy Cmolas oraz całego województwa podkarpackiego. Swój dorobek kulturalny prezentuje również podczas konkursów i ma na koncie także liczne nagrody. Pani Maria Rzeszutek zajmuje się sprawami organizacjami dotyczącymi prób oraz prezentacji Zespołu.
Od 50-ciu lat Pani Maria Rzeszutek jest Przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Cmolasie. Działalność KGW skupiona jest na organizacji licznych imprez okolicznościowych organizowanych z myślą o dorosłych mieszkańcach naszej gminy. Są to: Dzień Seniora, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet i Dzień Matki. Inicjatorem tych spotkań najczęściej jest Pani Maria Rzeszutek.
KGW w Cmolasie wspomaga potrzebujących: w b. r. Członkowie KGW zebrały środki finansowe, które zostały przekazane powodzianom Mielca.
Rokrocznie Koło Gospodyń Wiejskich wraz z Zespołem Ludowym „Cmolasianie” przygotowują wieniec dożynkowy nad którego tworzeniem i prezentacją czuwa Pani Rzeszutek.
Pani Rzeszutek jest również autorką przepisów kulinarnych tradycyjnej kuchni regionalnej.
Kandydatka współpracuje z wieloma instytucjami działającymi na terenie całego powiatu, a także województwa.
Lek. med. Ryszard Stec urodzony 23 marca 1954, Absolwent Akademii Medycznej w Lublinie, Kierownik Gminnego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Majdanie Królewskim – specjalista radiolog, od 1996r. posiada dyplom lekarza rodzinnego. Drogę zawodową rozpoczął w 1979r. jako lekarz ZOZ w Nowej Dębie. Od 1990r. do 1995r. był Kierownikiem Ośrodka Zdrowia w Majdanie Królewskim, po tym roku sprawuje obecną funkcję. Jako kierownik systematycznie zabiega o podnoszenie standardu infrastruktury zdrowotnej oraz poprawę stanu zdrowia mieszkańców Gminy Majdan Królewski. Aktywnie uczestniczył w rozbudowie majdańskiego Ośrodka Zdrowia i wspierał inicjatywy w tym zakresie. Był inicjatorem uruchomienia Poradni K i rehabilitacji, które istnieją od 1999r. Dba o poprawę jakości świadczonych usług przez personel Ośrodka, ale także poprzez zakup nowego sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego. Jest zwolennikiem organizowania badań specjalistycznych dla mieszkańców oraz kampanii promujących zdrowy tryb życia.
Wysokie kompetencje, profesjonalizm, wiedza, odpowiedzialność, a przy tym troska o człowieka to wynik trzydziestoletniego doświadczenia zawodowego, predyspozycji zawodowych i charakteru. Wysoka kultura osobista, opanowanie, spokój, a także pozytywne nastawienia do życia to cechy, które wyróżniają lek. med. Ryszarda Steca. Jest sprawnym zarządcą jednostki, którą kieruje, dba o pracowników oraz o dobry klimat wśród współpracowników. Kładzie nacisk na podmiotowe traktowanie pacjenta. Szczególnie wrażliwy na osoby chore i samotne.
Lek. med. Ryszard Stec to aktywny społecznik. Jego działania na rzecz poprawy stanu zdrowia i jakości życia mieszkańców zdecydowanie wykraczają ponad zakres obowiązków wynikających z pracy zawodowej. W/w angażuje się w sprawy mieszkańców, u których widzi potrzebę interwencji ze strony odpowiednich służb, czy rodziny. Aktywnie współpracuje z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Majdanie Królewskim, Policją, szkołami i innymi instytucjami tworząc konstruktywny dialog za pomocą którego niejednokrotnie informacja przekazana w odpowiednim czasie zapobiega nieszczęściu osoby czy rodziny. Z własnej inicjatywy interesuje się losem osób i rodzin, które szczególnie wymagają wsparcia. W takich przypadkach wychodzi z roli lekarza, a pełni rolę doradcy oraz kierunkowskazu w rozwiązywaniu trudnych sytuacji. Wspierał realizację wielu inwestycji gminnych z zakresu infrastruktury komunalnej (gazyfikację, telefonizację, budowę wodociągu gminnego) jako członek Społecznego Komitetu, a także rozwój infrastruktury socjalnej i oświatowej będąc Członkiem Zarządu Fundacji Rozwoju Szkół Gminy Majdan Królewski. Efektywnie współpracuje z władzami Gminy Majdan Królewski, czego wyrazem są choćby starania o pozyskiwanie dodatkowych środków pomocowych z zewnątrz na rozwój działalności w zakresie ochrony zdrowia.
Wszystkie jego działania są podejmowane z myślą dla dobra mieszkańców Gminy.
3 sierpnia 2010r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej. Nagroda ta jest także potwierdzeniem jego działalności woluntarystycznej na rzecz mieszkańców Gminy Majdan Królewski.
Pani Maria Strzępa jest osobą wrażliwą na ludzką krzywdę. Potrafi wnikliwie obserwować środowisko, w którym mieszka i działa jako członek Caritas. Potrafi dostrzec wokół siebie ludzi potrzebujących, samotnych, bezradnych, cierpiących i chorych. Natychmiast reaguje na krzywdę ludzką organizując pomoc, czy to sama czy przy współpracy z ośrodkiem pomocy społecznej lub możliwymi środkami jakimi dysponuje Caritas. Jest osobą spokojnego usposobienia, życzliwą, serdeczną, przyjazną, zawsze uśmiechniętą, kontaktową i otwartą. Umiejętnie wczuwa się w sytuację i doznania drugiego człowieka, dowodem czego są liczne wypowiedzi osób którym pomaga, kierowane do pracowników socjalnych i innych osób. Bardzo chętnie i bezinteresownie pomaga ludziom potrzebującym pomocy i podejmując szereg działań współdziała z innymi osobami z różnymi instytucjami w celu udzielenia wsparcia.
Zasługuje na wyróżnienie z uwagi na empatię, odpowiedzialność, inwencję, zdolności organizacyjne oraz szereg osiągnięć na polu bezinteresownej pomocy na rzecz osób wymagających opieki i wsparcia.
Pani Maria jest wieloletnim działaczem Parafialnego Zespołu Caritas w Niwiskach, swoim przykładem niesie ideę bezinteresownej działalności na rzecz drugiego człowieka. Kierując Zespołem Caritas przyczyniła się do unikalnego połączenia działań członków zespołu na rzecz: dzieci, rodzin, osób starszych i samotnych, a zwłaszcza umacniania więzi rodzinnych i przekazywania pozytywnych wzorców wpływających z wartości chrześcijańskich z działaniami na rzecz przełamywania stereotypów i burzenia codziennych barier osób niepełnosprawnych.
Z oddaniem organizuje pomoc na rzecz niepełnosprawnych, zwłaszcza niepełnosprawnych dzieci w środowisku lokalnym. Corocznie czyni starania w celu pozyskania środków finansowych i zorganizowania zajęć reakcyjnych na basenie w Cmolasie dzieciom niepełnosprawnym oraz organizuje spotkania integracyjne dla niepełnosprawnych dzieci np. jazda konna w Stadninie Koni w Słocinie koło Rzeszowa, wycieczki, ogniska integracyjne.
Pani Maria z wielkim zaangażowaniem współdziała ze społecznością lokalną, podejmuje szereg indywidualnych działań na rzecz osób potrzebujących. Można w tym miejscu przytoczyć: pomoc potrzebującym poprzez zbiórkę darów, zaangażowanie w organizację opieki dla osób wymagających opieki osób drugich; wsparcie dla rodziny, która stanęła przed zagrożeniem utraty dorobku życia i w efekcie udzielonej pomocy została zwolniona z zajęcia komorniczego, dzięki czemu uniknęła licytacji domu mieszkalnego, pomoc pogorzelcy w odbudowie domu oraz zapewnieniu opieki i rehabilitacji. Pani Maria pomaga w sporządzaniu wniosków w celu pozyskania świadczeń socjalnych, wniosków o uzyskanie renty w tym renty specjalnej, emerytury i innych świadczeń wypłacanych przez KRUS, ZUS, PUP.
Pani Maria od kilku lat zajmuje się dystrybucją darów dla ubogich i chorych. Przewodniczy organizacji spotkań świątecznych dla osób samotnych z terenu Gminy Niwiska oraz świątecznej pomocy żywnościowej. Organizuje pomoc pieniężną dla ubogich, chorych, samotnych i cierpiących w ramach środków zebranych przez Caritas. Od momentu powstania GOPS-u – ściśle współpracuje z pracownikami socjalnymi. Poprzez pomoc i ofiarowane wsparcie, informowanie instytucji i organizacji społecznych o potrzebach innych ludzi, mobilizuje środowiska lokalne do samopomocy w rozwiązywaniu problemów społecznych.
Na pracę woluntarystyczną poświęca 2 godz. dziennie tj. 14 godz. tygodniowo, 210 godz. miesięcznie.
Pani Ewa Wójcicka pełni społecznie od 1997r. funkcję Prezesa Kolbuszowskiego Oddziału Caritasu. Dzięki jej pracy i zaangażowaniu wielu potrzebujących mieszkańców Gminy Kolbuszowa skorzystało z pomocy finansowej i rzeczywistej.
Jako członek, a później Prezes Caritasu Pani Ewa Wójcicka od 20 lat z wielkim poświęceniem zajmuje się pozyskiwaniem środków finansowych jak i darów rzeczowych dla swoich podopiecznych.
Pani Ewa Wójcicka organizuje między innymi: coroczne bale sylwestrowe, z których dochody przekazuje na rzecz Caritasu, zbiórki żywności i odzieży w sklepach, w okresach świątecznych, prowadzi w Kolbuszowej jadłodajnię, która codziennie wydaje ubogim posiłki. Zajmuje się organizowaniem i rozdawaniem pozyskanej z UE pomocy żywnościowej, zaopatruje wiele rodzin w opał na zimę, udziela potrzebującym zapomóg i pomaga spłacać rachunki na dostarczoną energię elektryczną, wodę czy gaz, wstawia się za potrzebującymi opieki i doradztwa do innych instytucji czy organizacji. Ludzie zagubieni i potrzebujący zawsze mogą liczyć na jej pomoc.
Bardzo ważne jest również to, że Pani Ewie Wójcickiej udało się skupić wokół siebie wielu ludzi dobrej woli, którzy oddanie pracują wraz z nią na rzecz innych. Dzięki jej inicjatywie powstał w Zespole Szkół nr 2 w Kolbuszowej, Szkolny Oddział Caritasu, do którego należą uczniowie tej szkoły. Znani są oni społeczeństwu kolbuszowskiemu z corocznej kwesty prowadzonej na kolbuszowskim cmentarzu w okresie Święta Zmarłych. Dochód z tej kwesty jest przeznaczany na dożywianie dzieci.
Znakomitą znajomość problemu pomocy społecznej Pani Ewa Wójcicka posiada również jako wieloletni nauczyciel szkolny. Pani Wójcicka pełniła również funkcję radnej tutejszej Rady Miejskiej oraz Prezesa Fundacji na Rzecz Rozbudowy Szkoły Podstawowej nr. 2 w Kolbuszowej. Jest osobą niezwykle wrażliwą, aktywną, zawsze chętną do pracy, pełną inicjatyw i otwartą na problemy innych ludzi.
Trudno mi ocenić ile czasu poświęca Pani Ewa Wójcicka na swa pracę społeczną ale zarówno osiągnięcia jak i ciągłość tej pracy świadczą o oddaniu i wielkim wkładzie osobistym w prowadzoną przez nią działalność.
Praca społeczna Pani mgr Ewy Wójcickiej jest znakomitym przykładem wolontariatu – dobrowolnego działania na rzecz innych osób.