Dziś jest: Poniedziałek, 5.5.2025 01:50

Kolbuszowa

 

Aktualności

Spotkanie z Zofią Korzeńską

20-04-2009

 

STOWARZYSZENIE

ROZWOJU WSI MAZURY

 

Zaprasza

 

na uroczyste spotkanie

 

 

z Zofią Korzeńską - poetką i redaktorką, urodzoną w Mazurach, zamieszkałą w Kielcach.

 

 

Spotkanie odbędzie się w dniu 26 kwietnia br. (w niedzielę) o godz. 16 - tej, w budynku Szkoły Podstawowej w Mazurach.

 

W programie między innymi:

             Prezentacja dorobku naukowego i literackiego pani Korzeńskiej.

             Recytacja jej wierszy przez młodzież szkolną.

             Wręczenie okolicznościowej grawerki i kwiatów, za wkład w rozwój nauki, kultury i sztuki, oraz promowanie wioski Mazury.

             Wspomnienia poetki o dawnych Mazurach, o sobie i swej twórczości.

             Pytania do pani Zofii Korzeńskiej.

             Występ Zespołu Obrzędowego „Mazurzenie” i poczęstunek tradycyjnymi wypiekami mazurskimi...

 

Zofia Korzeńska (z domu Olszowy), córka Rozalii i Józefa Olszowych, ur. 1931 r. w Mazurach. Wybitnie zdolna uczennica miejscowej Szkoły Podstawowej, oraz Gimnazjum i Liceum w Sokołowie Młp. Po ukończeniu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (filologia polska) pracowała w Polskiej Akademii Nauk, następnie po zmianie miejsca zamieszkania uczyła w szkołach średnich w Szczecinie i w Kielcach, potem pracowała w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej. W latach 80-tych prowadziła zajęcia z poezji współczesnej dla studentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. Od kilku lat jest redaktorem i korektorem książek dla wydawnictwa „Jedność”.

Od lat 70 - tych, do chwili obecnej opublikowała wiele prac o charakterze naukowym i literackim. Była współautorką i redaktorką książki „Pisarze polscy i obcy w programie szkół średnich. Bibliografia przedmiotowa”. W „Języku Polskim” oraz w „Studiach Humanistycznych” napisała eseje o poetach: Z. Antolskim, Z. Herbercie, A. Kamieńskiej, Z. Łączkowskim, Cz. Miłoszu, A. Piskulaku, Z. Trych, K. Wojtyle i in. Przetłumaczyła i wydała „Magnificat wieczoru” francuskiej autorki Claire Arbelet (Kielce 1997). Z okazji Międzynarodowego Roku Ludzi Starych opracowała antologię poezji o starości pt. U brzegów jesieni, 1.1 (Kielce 2000). Jest też współredaktorką (wraz ze Zdzisławem Antolskim, Stanisławem Nyczajem i Zytą Trych) antologii „Zostałeś w nas, Ojcze święty” (Kielce 2000), opracowanej po śmierci Jana Pawła II, w której są również jej wiersze. Jej eseje literackie znalazły się w takich pracach zbiorowych, jak „Słowo - myśl – etos” pod red. Z. Trzaskowskiego, Kielce 2005, „Stanisław» Karola Wojtyły- rapsod o mieczu i słowie” oraz księga poświęcona Stanisławowi Żakowi pt. „Dialog z rzeczywistością”, s. 71-92: „Poetycka lekcja historii Zdzisława Antoiskiego”.

W roku 2001 wydała pierwszy tomik swoich poezji pt. „Dwa brzegi czasu”. W 2004 r. wydała dwa kolejne tomiki: „Pozbierać rozrzucone chwile” oraz „Musi być sens przecież”, następnie w 2006 tom poezji „Idąc przez Niniwę”. Swoje wiersze publikowała w kwartalniku „Obecni” (2002 nr 2), w tygodnikach „Gość Niedzielny” i „Niedziela” - wkładka kielecka, oraz innych czasopismach, m.in. w „Radostowa”, do której prawie od trzech lat (od 2006, nr 1-2) pisuje systematycznie eseje o poezji oraz recenzje książek. Od roku 2003 r. jej wiersze są zamieszczane również w lokalnej gazecie - „Kurierze Sokołowskim” jako dodatek poetycki rubryki „Z kniei. Historia łowiectwa w kropelce” Czesława Olszowego. W okresie ostatnich lat zdobyła wiele nagród i wyróżnień w konkursach literackich.

Wiersze pani Korzeńskiej rozpięte sana dwóch brzegach: dzieciństwa i wieku dojrzałego. Napisane są z wdziękiem i wyczuciem języka polskiego. Często wspomina w nich o wiosce Mazury, o domu rodzinnym, o Puszczy Sandomierskiej. Autorka dobrze rozumie melancholię przemijania, odchodzenia ludzi i rzeczy. Godzi się z rzeczywistością, a dzięki modlitwie i wierze odnajduje w losie ludzkim wyższy sens... Jej wiersze budzą wzruszenie, dają poczucie bliskości przyrody, pojmowanej niemal mistycznie, skłaniają do głębokiej zadumy nad sobą i światem, nad sensem życia, nad wiarą w Boga, czyli nad tym co jest w życiu najważniejsze...

 

 

Serdecznie Zapraszamy!


Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

  ul. 11-go Listopada 10
       36-100 Kolbuszowa
           
        NIP: 814-15-73-682
 REGON: 690581382

Informacja:

tel:  17 744 57 71,
      17 227 58 80
fax: 17 227 15 23

Godziny otwarcia urzędu:

             poniedziałki - 8:00 - 16:00

 od wtorku do piątku - 7:30 - 15:30


© 2015 - Powiat Kolbuszowski
Realizacja: Ideo