Aktualności
Sztandar dla szkoły w Mazurach
Mała szkoła z miejscowości Mazury, z gminy Raniżów, ma Wielkiego Patrona, a od soboty – 24 maja również sztandar z Jego wizerunkiem.
Już od blisko trzech lat Szkoła Podstawowa w Mazurach nosi imię generała Bronisława Kwiatkowskiego. W sobotę, 24 maja, w tej miejscowości, odbyła się uroczystość nadania szkole sztandaru z wizerunkiem Generała. W tej podniosłej chwili uczestniczyła rodzina Bronisława Kwiatkowskiego – żona Krystyna Kwiatkowska oraz córki – Kamila i Edyta. Obecna była także żona prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, który zginął w Katastrofie Smoleńskiej – Karolina Kaczorowska. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Wojska Polskiego, m.in. dowódca gen. broni Marek Tomaszycki z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, 6. Brygada Powietrzno - Desantowa z Krakowa, orkiestra wojskowa oraz kompania honorowa WP. W uroczystości nadania sztandaru SP w Mazurach uczestniczył także starosta kolbuszowski Józef Kardyś wraz z Mieczysławem Burkiem, przewodniczącym Rady Powiatu, wiceburmistrz gminy Kolbuszowa Marek Gil, poseł RP Zbigniew Chmielowiec, Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe z Krakowa, do którego należał Generał, motocykliści oraz mieszkańcy wsi.
Serdeczny i skromny
I mimo że Bronisław Kwiatkowski na stałe mieszkał w Krakowie, gdy tylko czas mu pozwalał wracał w rodzinne strony, odwiedzając krewnych i przyjaciół. Zawsze serdeczny dla każdego, pomocny i życzliwy. Takim go zapamiętali mazurzanie i nie tylko. Wspaniała postać Generała, jego skromność i serdeczność powodowała, że miał wielu przyjaciół w całym powiecie kolbuszowskim. Ci wszyscy dali temu wyraz bardzo licznie uczestnicząc w sobotniej uroczystości.
Słów kilka o Generale
Gen. Bronisław Kwiatkowski, który ponad cztery lata temu zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu, pochodził z Mazurów. Tu się wychował i tu chodził do szkoły. Po szkole podstawowej uczęszczał do Technikum Leśnego w Krasiczynie. Służbę w Wojsku Polskim rozpoczął w 1969 roku w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Po ukończeniu uczelni i awansie na stopień kapitana w roku 1980 został skierowany do 6. Dywizji Powietrzno-Desantowej w Krakowie. W 1992 roku jako pierwszy polski oficer ukończył studia podyplomowe w Akademii Dowodzenia Bundeswehry w Hamburgu w Niemczech.
Doskonały dowódca
Od września 1995 roku rozpoczął roczną służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Siłach Stabilizacyjnych na Bliskim Wschodzie w Syrii (UNDOF) jako dowódca kontyngentu. W 1996 roku powrócił do 6. Brygady Desantowo-Szturmowej tym razem jako dowódca. Jednostka dowodzona przez Generała Kwiatkowskiego jako pierwsza uczestniczyła w realizacji programu „Partnerstwo dla Pokoju”. Podległe mu oddziały brały udział w operacjach pokojowych na Bałkanach w Bośni i Hercegowinie oraz w Kosowie. Dowodząc Brygadą sprawnie przygotował ją do działania zgodnie ze standardami NATO. Za wysokie wyniki szkoleniowe Brygada w tym okresie zdobyła dwukrotnie „Znak Honorowy Sił Zbrojnych” wręczany przez Prezydenta RP.
Misje zagraniczne
W 1998 roku został mianowany na stopień generała brygady. W lipcu 2003 roku, jako jeden z najbardziej doświadczonych oficerów, objął stanowisko Zastępcy Dowódcy Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku. Po powrocie do kraju, w uznaniu zasług i profesjonalizmu w służbie, na wniosek Dowódcy Wojsk Lądowych, został wyróżniony nagrodą miesięcznika „Raport-Wojsko-Technika-Obronność” jako najlepszy dowódca w Siłach Zbrojnych oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od lutego 2005 roku został ponownie skierowany do Iraku, tym razem już przez Dowództwo NATO na stanowisko szefa szkolenia Armii Irackiej w Bagdadzie. Po powrocie z Iraku został awansowany na stopień generała dywizji i wyznaczony na zastępcę dowódcy 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie. W lipcu 2006 roku po raz trzeci wyjechał do Iraku, tym razem jako Dowódca VII Zmiany Wielonarodowej Dywizji Centrum Południe.
Za zasługi
Decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej został uhonorowany wpisem do Księgi Honorowej Ministra Obrony Narodowej za udział w misjach pokojowych i stabilizacyjnych oraz zaangażowanie w proces szkolenia w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. W uznaniu zasług oraz wykazanego bohaterstwa 11 listopada 2006 roku został odznaczony najwyższym współczesnym odznaczeniem – Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego.
Pośmiertny awans
Jako najbardziej doświadczony polski generał w działaniach bojowych, 20 kwietnia 2007 roku, został wyznaczony na Dowódcę Operacyjnego Sił Zbrojnych RP, a 3 maja 2007 roku mianowany na stopień generała broni. 15 kwietnia 2010 roku został pośmiertnie awansowany do stopnia GENERAŁA oraz odznaczony KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI.
Barbara Żarkowska
Więcej zdjęć można obejrzeć na FB: