Aktualności
Uroczystości Rocznic Wrześniowych
Dzień 9 września 2013 roku stał się okazją do wspólnego przeżywania, wyrażenia patriotycznej postawy oraz złożenia hołdu uczestnikom dwóch ważnych wydarzeń, które rozegrały się na terenie Kolbuszowej i Powiatu Kolbuszowskiego podczas II wojny światowej – bitwy o Kolbuszowę oraz akcji Burza w Obwodzie AK Kolbuszowa.
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11.45 na terenie Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939 roku. Udział w nich wzięli m.in.: Poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, Dziekan Dekanatu Kolbuszowa Wschód - Ks. kan. Kazimierz Osak, Wicedziekan Dekanatu Kolbuszowa Wschód Ks. Lucjan Szumierz, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Mielcu ppłk mgr inż. Mirosław Ciesielski, Starosta Kolbuszowski Józef Kardyś, Wicestarosta Kolbuszowski Wojciech Cebula, Przewodniczący Rady Powiatu Mieczysław Burek, Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba, Wójt Gminy Niwiska Elżbieta Wróbel, Wójt Gminy Majdan Królewski Jerzy Wilk, Przedstawiciele Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koło Kolbuszowa, Przedstawiciele Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Sybiraków, Przedstawiciele Zarządu Zrzeszenia Wolności i Niezawisłości, Kierowników Służb Inspekcji, Straży, Policji, Sądu oraz Prokuratury, Strzelcy, Harcerze, delegacje poczt sztandarowych, przedstawiciele instytucji kultury, partii, organizacji społeczno-politycznych i szkół z terenu powiatu kolbuszowskiego oraz przedsiębiorcy.
Po uroczystym odegraniu hymnu narodowego Dyrektor placówki Ryszard Zieliński przywitał zaproszonych gości i zaprosił do wysłuchania montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów ZST pod opieką mgr Grażyny Pełki i mgr Barbary Szafraniec. Kolejny punkt Obchodów Wrześniowych stanowiły wystąpienia Posła na Sejm RP Zbigniewa Chmielowca, Starosty Kolbuszowskiego Józefa Kardysia oraz Burmistrza Kolbuszowej Jana Zuby. Swe słowa skierowali głównie do młodzieży wskazując na wielką wagę patriotycznego wychowania, pielęgnowania pamięci o przeszłości narodu i manifestowania uczuć względem Ojczyzny. Ksiądz kanonik Kazimierz Osak podczas swojego przemówienia, odwołując się nie tylko do wydarzeń z przeszłości, ale i toczącego się aktualnie konfliktu w Syrii - wskazywał na wolność, jako jedną z najwyższych wartości, zachęcając za Ojcem Świętym Franciszkiem, do modlitwy za kraj pogrążony w chaosie.
Następnie delegacje złożyły kwiaty przed tablicami pamiątkowymi przy Zespole Szkół Technicznych, po czym uczestnicy obchodów przemaszerowali na czele z orkiestrą z Miejskiego Domu Kultury kolbuszowskimi ulicami (Jana Pawła II, Obrońców Pokoju, Plac Wolności i Narutowicza) udając się na cmentarz. Wspólną modlitwę nad grobami poległych żołnierzy poprowadził ks. Lucjan Szumierz, złożono wiązanki i udano się na Rynek Kolbuszowski, który stanowił ostatni punkt uroczystości. W tym miejscu przed pomnikiem poświęconym „Żołnierzom i bohaterom walczącym i poległym za wolność i suwerenność Ojczyzny” złożono kwiaty i uroczyście zakończono Obchody Wrześniowe.