Aktualności
Wielki powrót Generała
Wielki powrót Generała
10 września 2011 roku, w pierwszych dniach nauki szkolnej Szkoła Podstawowa w Mazurach otrzymała imię gen. Bronisława Kwiatkowskiego.
Ten żołnierz, wybitny dowódca, rodak mazurski, sięgnął po najwyższe odznaczenia i zaszczyty w polskiej armii, przechodząc przez wszystkie szczeble wojskowej kariery. Zginął w ostatniej zagranicznej podróży, jego pierwszej na rosyjską ziemię. Leciał wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim, by oddać hołd polskim oficerom zamordowanym w Katyniu. Nie doleciał...
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w mazurskim kościele. Przewodniczył jej biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej Edward Białogłowski. Przed ołtarzem i wobec zgromadzonych wiernych został przedstawiony życiorys Patrona, jego kariera zawodowa, otrzymywane kolejne stopnie i odznaczenia resortowe. W okolicznościowym kazaniu wygłoszonym przez przyjaciela rodziny Kwiatkowskich, ks. płk. Sławomira Żarskiego, przewijało się wiele wątków osobistych, skierowanych do wdowy po Generale i córek.
Po Mszy przy dźwiękach orkiestry wojskowej oraz w asyście kompanii honorowej 2 KZ wszyscy przeszli pod wejście do budynku Szkoły Podstawowej. Po odegraniu przez orkiestrę „Mazurka Dąbrowskiego” i wciągnięciu flagi państwowej na maszt, powitania wszystkich przybyłych dokonał dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych Marek Wiącek. A lista wysokich rangą dowódców wojskowych była bardzo długa... Takiego najazdu wojska i oficerów Mazury nie widziały chyba od czasu stacjonowania tu w 1944 roku sztabu marszałka Koniewa.
Pani Krystyna Kwiatkowska, żona śp. Generała, skierowała ciepłe słowa do młodzieży szkolnej, dla której to właśnie postanowiono dać Patrona w osobie jej męża. By każdego dnia wchodząc do szkoły, popatrzyli na popiersie, a On uśmiechając się do nich z postumentu, przypominał im będzie o ideałach, za które oddał swe życie.
Wójt Gminy Raniżów Daniel Fila w swym wystąpieniu powiedział m.in.: „Tragicznego poranka wraz z najlepszymi synami naszej Ojczyzny odszedłeś, ale w naszej pamięci pozostaniesz na zawsze. Odsłonięcie dziś pomnika jest tego dowodem. Będzie on nie tylko przypomnieniem, ale zobowiązaniem, a nawet i testamentem dla przyszłych pokoleń. Brąz i granit, metal i kamień, będą upamiętniać Twoje idee trwalsze niż życie. Przekazujemy je szczególnie modemu pokoleniu, aby w nich zostały”. Podziękował również wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego pomnika.
Uchwałę o nadaniu Szkole Podstawowej w Mazurach imienia gen. Bronisława Kwiatkowskiego odczytał przewodniczący Rady Gminy Raniżów Jan Rzeszutek i zgodnie z procedurą przekazał do wykonania wójtowi.
Gen. dywizji Jerzy Biziewski, dowódca 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie złożył podziękowanie władzom Gminy Raniżów, że tak wspaniale uhonorowały swego rodaka, za to, że trud żołnierski został tak tu doceniony. Przedstawił również wiele wspomnień osobistych związanych z Patronem.
Odsłonięcia pomnika (autorstwa prof. Karola Badyny) dokonali: pani Krystyna Kwiatkowska, dyr. Marek Wiącek, wójt Daniel Fila, gen. dyw. Jerzy Biziewski, przewodnicząca Rady Rodziców Elżbieta Stępień, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Karolina Woś. Ks. biskup Edward Białogłowski odmówił modlitwę i poświęcił pomnik oraz wszystkich zgromadzonych na uroczystości. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym, kompania honorowa oddała trzy karabinowe salwy, a dowódcy wojskowi salutując, złożyli hołd.
Dalsza część uroczystości przebiegała wewnątrz szkoły. Przy wejściu została odsłonięta tablica, przybliżająca uczniom i wszystkim odwiedzającym szkołę osobę Patrona, wymieniająca w skrócie jego najważniejsze osiągnięcia i otrzymane odznaczenia. Fundatorem jej było Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Mazury. Została również przygotowana sala pamięci, w której zgromadzono pamiątki i zdjęcia gen. Kwiatkowskiego. Goście mieli okazję wpisać się do wyłożonej księgi.
Nauczyciele i młodzież szkolna przygotowała część artystyczną, w duchu patriotycznym, niezwykle wzruszającą, momentami wyciskającą łzy z oczu. Później były jeszcze wystąpienia gości i kolegów Generała, jego nauczycieli i siostry.
Na podłodze tanecznej koncert dał Amatorski Zespół Estradowy „Czasza” oraz Kapela Ludowa „Raniżowianie”. Obok odbywała się prezentacja sprzętu wojskowego oraz promocja Wojska Polskiego. Niezwykłą frajdą dla maluchów była możliwość założenia prawdziwego hełmu i przymierzenia się do karabinu maszynowego. Natomiast goście z zewnątrz, którzy przybyli po raz pierwszy do Mazurów, zwiedzali Mazurską Izbę Regionalną.