Dziś jest: , 21.7.2024 03:16

Kolbuszowa

 

Kalendarz wydarzeń

Dziś jest: , 21 Lipca 2024

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Pn Wt Śr Czw Pt Sob Ndz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Wszystkie wydarzenia

Ścieżki przyrodniczo - edukacyjne


Nadleśnictwo Kolbuszowa 
 
Na terenie Nadleśnictwa Kolbuszowa znajduje się kilka ciekawych ścieżek przyrodniczo – edukacyjnych. Wśród nich wymienić można: Maziarnię, Dymarkę, Białkówkę, Morgi oraz Świerczówkę. Są one doskonałym miejscem, zarówno na wycieczki rowerowe jak i piesze. 

 
ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-EDUKACYJNA „MAZIARNIA”  
        
Ścieżka powstała w pierwszej połowie 2003 roku w pobliżu zbiornika wodnego „Maziarnia” w Wilczej Woli. Dojechać do niej można: z Rzeszowa przez Raniżów i Wolę Raniżowską, z Kolbuszowej przez Dzikowiec i Lipnicę, z Tarnobrzegu przez Majdan Królewski i Kopcie, ze Stalowej Woli przez Bojanów i Spie. Swój pojazd należy zostawić na jednym z wielu parkingów wytyczonych w pobliżu zbiornika wodnego. Następnie poruszając się pieszo lub na rowerze, pokonujemy tamę. Na jej końcu przy lesie ma swój początek ścieżka „Maziarnia”. Ze względu na wodę i dużą ilość osób odwiedzających zalew w okresie letnim nadano ścieżce charakter wypoczynkowy. Wytyczono tam spore miejsce wypoczynkowe, na którym znajdują się paleniska z rusztami, zadaszenia oraz ławki i stoły.
 
Trasa ścieżki wiedzie przez piaszczyste wydmy. Podczas spaceru można zapoznać się z treścią dziewięciu tablic edukacyjnych umieszczonych na miejscach przystankowych. Na każdym z dziewięciu przystanków znajdują się stoły i ławki. Wzdłuż całego szlaku umieszczonych jest szereg tabliczek opisujących spotykane przy trasie rośliny. Cała ścieżka liczy około 3,5 kilometra i można ją pokonać w ciągu 1,5 godziny. Pewien fragment ścieżki to Trakt Królewski, z którego korzystano już w XIV wieku. Tędy jeździli na polowania w głąb Puszczy Sandomierskiej książęta i królowie. Z tej drogi korzystali również chłopi odrabiający pańszczyznę. Las znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki bogaty jest w jagody oraz grzyby. 


ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-EDUKACYJNA „DYMARKA”

Dla osób uprawiających turystykę rowerową oraz wytrawnych piechurów wybudowano w 2003 roku ścieżkę w Porębach Dymarskich. Swoją nazwę „Dymarka” zawdzięcza ustawionym tu niegdyś dymarkom, czyli piecom, w których wytapiano rudy żelaza.
Ścieżka składa się z trzech pętli mających łączną długość około 25 kilometrów. Rozciągnięta jest w kierunku zachodnim i dochodzi aż pod Hadykówkę w pobliżu Cmolasu. Dojechać do początku trasy można w różny sposób. Z Kolbuszowej i Cmolasu jedziemy przez Mechowiec Po przybyciu do wsi Płazówka za remizą OSP skręcamy w lewo i po pokonaniu 200 metrów drogi żwirowej dojeżdżamy na początek trasy, przy której znajduję się duży parking. Z okolic Raniżowa jedziemy przez Lipnicę i Kopcie, natomiast z Majdanu Królewskiego przez Wolę Rusinowską i Kopcie.
Na początku trasy znajduje się „zielona klasa” z ławami, stołami oraz palenisko z rusztem. Do niej przylega mała pętla. Oznaczono ją kolorem żółtym. Liczy około 0,5 kilometra długości. Prowadzi między piętnastoma olbrzymimi dębami, które uznany zostały za pomniki przyrody. Spacerując po ścieżce można podziwiać malowniczą dolinę rzeki Przyrwa. Ruszając na trasę, możemy zaliczyć małą pętlę nazwaną „Płazówka”, mającą długość 1,5 kilometra, oznaczoną paskiem biało-niebieskim lub nieco dłuższą pętlę zwaną „Królewskie Góry” graniczącą ze wsią Hadykówka. Ma ona długość około 8 kilometrów i oznaczona jest paskiem biało-zielonym. Cała trasa oznaczona jest paskiem biało-czerwonym. Przejazd rowerem całej ścieżki zajmuje około 4 godzin, a natomiast jej przejście jest dużym wyzwaniem i może zająć nawet do 10 godzin. Na całej trasie wyznaczono 11 miejsc przystankowych, ustawiono na nich tablice informacyjne, na których przedstawionych jest wiele ciekawych tematów związanych z lasem i otaczającym terenem. Przy ścieżce znajduje się również zabytkowy kościół w Porębach Dymarskich, który warto zwiedzić. Ścieżka „Dymarka” spełnia wszystkie warunki do przyjemnego i spokojnego spędzenia wolnego czasu w bliskim sąsiedztwie z przyrodą.

 
ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-EDUKACYJNA „BIAŁKÓWKA”

Ścieżka „Białkówka” znajduje się w Nowej Wsi w pobliżu Kolbuszowej. Dotrzeć na nią można jadąc z Kolbuszowej około 5 kilometrów w kierunku Niwisk. Tuż przy drodze w lesie znajduje się tablica kierująca na parking i początek ścieżki. Bezpośrednio do parkingu przylega „zielona klasa”. Znajdują się w niej stoły, ławki, miejsce na ognisko oraz szereg tablic przyrodniczych. Ustawiono również dużą tablicę informującą o przebiegu tras przejścia. Dłuższą pętlę liczącą około 4 kilometrów oznaczono kolorem zielonym. Można ją pokonać w ciągu dwóch godzin.
Krótszą pętlę, bo liczącą około 1,5 kilometra, oznaczono kolorem czerwonym, a można ją przejść w ciągu pół godziny. Na trasie umieszczono łącznie 11 miejsc przystankowych, na których ustawiono tablice informacyjnych. Wzdłuż całego szlaku ustawione są tabliczki, opisujące spotykane przy trasie rośliny. Ścieżkę można pokonać pieszo, na rowerze lub konno. Wzdłuż niej można spotkać wiele interesujących roślin takich jak: bluszcz pospolity, konwalię majową, łuskiewnika różowego, żywca gruczołowatego i kruszynę pospolitą. Pieszą wędrówkę umili nam śpiew wielu gatunków ptaków. Po przejściu całej ścieżki wracamy na miejsce, na którym można przygotować ognisko i rodzinny piknik. Ścieżkę „Białkówkę” polecamy ze względu na ciekawe i urozmaicone fragmenty malowniczego lasu.

ŚCIEŻKA EDUKACYJNA MORGI
 

Ścieżka rozpoczyna się na skraju lasu we wsi Kamień przy leśniczówce. Tam można zostawić samochód, a ścieżkę przebyć pieszo lub na rowerze. Cała trasa liczy ponad 4 km. Prowadzi przez tereny leśne i wilgotne śródleśne łąki, na których, wiosną, można zauważyć kwitnące storczyki.
Na trasie ścieżki znajduje się pięć przystanków dydaktycznych. Na pierwszym z nich można zapoznać się z siecią obszarów chronionych Natura 2000. Drugi stoi obok obelisku upamiętniającego patrona myśliwych św. Huberta. Wędrując ścieżką Morgi można zobaczyć okazy ciekawych roślin. Niektóre z nich spotykamy coraz rzadziej, dlatego podlegają ochronie. Na takie zwraca uwagę kolejny przystanek. Rośliny leśne i łąkowe na tym terenie to: komonica łąkowa, wawrzynek wilczełyko, czosnek niedźwiedzi, czworolist pospolity czy przylaszczka pospolita. Do czwartego przystanku dochodzimy przy pałacu myśliwskim w Morgach. Budynek jest piętrową budowlą z wieżą. Obok, znajduje się zabytkowa aleja, którą zdobi ponad 200 wiekowych dębów szypułkowych - pomników przyrody. Poruszając się dalej tą trasą dojdziemy do „zielonej klasy” - z zadaszeniem, tablicami i przygotowanym paleniskiem.
 

ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-EDUKACYJNA „ŚWIERCZÓWKA”
Ścieżka edukacyjno – przyrodnicza „Świerczówka” zlokalizowana jest na terenie wsi Świerczów. Obejmuje dwie zamknięte pętle mające swój początek i koniec przy parkingu dostosowanym do postoju motocykli, samochodów osobowych oraz autobusów.
Ustawione na całej długości ścieżki strzałki kierunkowe pomagają wędrującym z łatwością pokonać trasę ścieżki, a rozmieszczone na całej jej długości przystanki wyposażone w ławki, stoły i tablice, omawiające tematykę przyrodniczo-leśną pozwalają w pełni zaspokoić potrzeby wypoczynkowe i edukacyjne odwiedzających ją turystów i amatorów wypoczynku na łonie natury. Sporą atrakcją ścieżki w Świerczowie jest „mini zoo”, w którym zobaczyć można między innymi: strusie, świnki wietnamskie, dzikie króliki, kury ozdobne, pasące się konie i inne.
Spotkania z leśniczymi, którzy przybliżają - często odwiedzającym ten teren dzieciom i młodzieży szkolnej - tematykę przyrodniczo-leśną, przebiegają w „zielonej klasie”, usytuowanej obok wyznaczonego parkingu. W centralnym jej punkcie znajduje się bezpieczne palenisko z rusztem oraz ustawionymi ławkami i stołami.
Dojechać do parkingu leśnego, przy którym rozpoczyna się trasa ścieżki można na kilka sposobów:
- jadąc od Kolbuszowej w kierunku Mielca, w Świerczowie skręcamy za mostem w prawo i jadąc przez około 2,5 km drogą dojedziemy do parkingu;
- jadąc od Kolbuszowej w kierunku Mielca, w Siedlance skręcimy w prawo przed remizą OSP. Dojedziemy w ten sposób do Izdebnika, gdzie przy lesie skręcimy w prawo.
- jadąc od Trzęsówki udajemy się w kierunku Siedlanki, gdzie na początku Izdebnika skręcimy z drogi asfaltowej w prawo w kierunku lasu.

 
Nadleśnictwo Mielec
 
Ścieżki przyrodniczo – edukacyjne, zachęcające do wypoczynku na świeżym powietrzu, znajdują się również na terenie Nadleśnictwa Mielec. Wśród nich wymienić można ścieżki: „Do Bobra”, „Podróżnik”, „Trześń” oraz „Ostrowy”. Więcej informacji na temat tras ścieżek znajdziesz TUTAJ

Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej

  ul. 11-go Listopada 10
       36-100 Kolbuszowa
           
        NIP: 814-15-73-682
 REGON: 690581382

Informacja:

tel:  17 744 57 71,
      17 227 58 80
fax: 17 227 15 23

Godziny otwarcia urzędu:

            poniedziałki - 8:00 - 16:00

 od wtorku do piątku - 7:30 - 15:30


© 2015 - Powiat Kolbuszowski
Realizacja: Ideo